Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1 Nisan’dan Sonra Direksiyonda O Olacak

Piyasa gündemini sarsacak yeni bir kulis bilgisinde Erdoğan’ın direksiyonu Şimşek’e vermek için yaptığı konuşma kamuoyuyla paylaşıldı.
1 Nisan’dan Sonra Direksiyonda O Olacak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vazgeçtiği düşük faiz ısrarını tekrar dile getirme ihtimali piyasalarda yakından takip edilirken, rasyonel politikalara dönüş sözü veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in faiz artırmada hangi seviyeye ulaşacak kadar yetkiye sahip olduğu bir diğer soru işareti yarattı.

Ankara kulislerinden edindiği duyumları aktaran gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da paylaştığı yazısında gündemi sarsacak bir iddiaya yer verdi.

Ekonomideki enkazı kaldırmak için tam yetki beklentisinde olan Bakan Şimşek’in elini kolunu bağlayan yerel seçim takvimine dikkat çeken Bozkurt, Maliye Bakanı’nın seneye yapılacak seçimlere kadar her kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışacağını ileri sürdü.

Bozkurt, Erdoğan’ın artık ekonomideki vahim tablonun farkında olduğunu ve depremden de kötü bir duruma itilen ekonominin düzlüğe çıkması için kontrolü Şimşek’e vermeye yakın olduğunu şöyle paylaştı:

“‘Enkazdan bile vahim’ ekonomik tabloyu Erdoğan da ikili görüşmelerinde kabullendi, bunu ‘dış mihraklara’ bağlamadı. 14 ve 28 Mayıs seçimlerini kazanmak zorunda olduklarını söylemekle yetindi. Geçmişe çok takılmadılar, takıldıkları gelecekteki tek konu 2024 yılındaki yerel seçimlerdi.”

GCM Yatırım Banner

“Pazarlık burada başladı” diyerek ekonomi reçetesinin yerel seçimlere bağlandığını yazan Bozkurt, “Erdoğan ‘yerel seçimlere kadar alacağın her kararı bana danış 1 Nisan’dan sonra direksiyon tamamen sende, ne gerekiyorsa onu yap’ dedi. Mehmet Şimşek Kasım’a kadar ihtiyaç olan faiz artırımı için de onay aldı. Oran konuşulmadı ama yüzde 40’a kadar ulaşacak bir çıta öngörülüyor” şeklinde kulis bilgisi paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın