Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Babacan: 6 Ayda 500 Bin Konutu Bitiririz

Depremzedelere verilecek konutların sayısı ve süresi tartışma yarattı. İktidar, 1 yılda 250 bin konut sözü verirken, muhalefet 6 ayda 500 bin konut taahhüt etti.
Babacan: 6 Ayda 500 Bin Konutu Bitiririz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin üzerinden geçen 1,5 ayda barınma ihtiyacı giderilemeyen vatandaşların olması toplumda huzursuzluk yarattı. Türkiye için çare olma vaadinde olan Millet İttifakı’ndan ise konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Millet İttifakı’nda yer alan DEVA Partisi lideri ve 13. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ali Babacan, iktidarın depremzedeler için verdiği konut sözüne ilişkin eleştirilerde bulundu.

Halk TV’deki canlı yayında Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya’nın sorularına yanıt veren Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 yıl içerisinde anahtar teslim sözüne atıf yaparak şöyle konuştu:

“İnşaat en basit şey. 1 sene nedir? Biz 6 ayda bitiririz. Önümüz yaz, anahtarlar Eylül’de teslim edilir. Yeter ki iyi organizasyon yapın, parayı isabetli harcayın.”

Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için gerekli olanın nitelikli kadro olduğunun altını çizerek, “İş bilmezlikleri yüzünden 1 sene sürüyor. 1 yılda 250 bin konut sözü verdiler. Biz 6 ayda 500 bin konutu bitiririz. Aynı paraya iki misli konut yaparız” çıkışında bulundu.

Gerekli olanın, alanında uzman kişilerden oluşan liyakatli kadro olduğunu belirterek, “Antakya’yla ilgili bağımsız çalışan, siyasi etkiden uzak çalışan, sosyal bilimcilerden, tarihçilerden oluşan bir heyet gerekiyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

11 ili derinden sarsan depremin yarattığı toplumsal kırılmanın Türkiye genelinde ekonomik anlamda da görüldüğüne dikkat çeken Babacan, “Türkiye’nin yeniden inşası, iç kaynakla ve aynı zamanda bir miktar döviz kaynağıyla mümkün olacak. İçeride kaynağımız var. İsrafı önlediğinizde, faizi düşürdüğünüzde büyük kaynak oluşur” dedi.

İnşaat sektöründen bahsedildiğinde ilk akla gelenin döviz olduğuna işaret ederek, döviz kaynağının önemli olduğunu söyledi.

2000’li yılların başında ekonomik kriz yönetiminin başında görev alan Babacan, kendi döneminde atılan adımlara atıf yaptı.

DEVA Partisi lideri, “Konut Finansman Kurumu’na 1 ayda ne kadar sermaye varsa toplarsınız. Hiç mesele değil. Gerekli döviz sağlanamazsa ödemeler dengesi krizine sebep olur. 99 depreminden sonra hükûmet döviz bulamadığı için önce 2000 Kasım’da hem de 2001 Şubat’ta büyük krizler yaşadık” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.