Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Azovstal Fabrikasındaki Tüm Kadın ve Çocuklar Tahliye Edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Azovstal çelik fabrikasındaki kadın ve çocukların kurtarıldığını, erkeklerin hala orada olduğunu açıkladı.
Azovstal Fabrikasındaki Tüm Kadın ve Çocuklar Tahliye Edildi
Son Güncelleme: 

Rusya’nın ele geçirdiği Mariupol’deki Azovstal çelik fabrikasındaki tahliyeler kısım kısım da olsa devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Cuma günü yaptığı açıklamada zorlu bir operasyona rağmen 500 sivilin kurtarıldığını açıkladı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk ise bugünkü açıklamasında Azovstal çelik fabrikasındaki tüm kadın, çocuk ve yaşlı sivillerin tahliye edildiğini bildirdi. Ancak erkeklerin hala tesiste olduğu belirtildi.

Mariupol, haftalarca süren Rus bombardımanıyla enkaz haline geldikten sonra Sovyet döneminden kalma çelik fabrikası, direnişçilerin sığındığı ve savaşmaya devam ettiği nokta oldu.

Bu anlamda savaşın direniş sembolü olarak öne çıkan fabrikada, günlerdir birçok Ukraynalı yiyecek, ilaç ve temel ihtiyaçlara erişim sağlayamadan, mahsur kaldı.

Reuters’ın haberine göre Mariupol yakınlarındaki ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden 176 sivil tahliye edildi. Azovstal tesisinden sivillerin tahliyesi Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından yürütülen operasyonla geçen hafta sonu başlamıştı. Fakat çatışmaların devam etmesi nedeniyle tahliyelerde de aksaklık oldu.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cuma günü yaptığı açıklamada çelik fabrikasında savaşmaya devam eden Ukraynalıları kurtarmak için diplomatik bir çaba üzerinde çalıştığını dile getirdi.

Savaşçıların teslim olmayacaklarına yemin ettikleri hatırlatılırken, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferi anma törenlerinden önce Rusların kendilerini yok etmelerinden korku duydukları ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu