Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Azerbaycan’dan Fransa’nın Kararına Karşı Hamle

Fransa Senatosu'nun Azerbaycan'a yönelik kabul ettiği önergeye karşı hamle geldi. İşte detaylar....
Azerbaycan’dan Fransa’nın Kararına Karşı Hamle
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransız Senatosu tarafından Azerbaycan aleyhine alınan yaptırım karına Azerbaycan karşılık verdi. Fransa’nın Azerbaycan’daki maslahatgüzarı Julien Le Lan Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Fransız senatosu dün Azerbaycan’a yaptırım uygulanması ve Ermenistan’ın olduğu iddia edilen topraklardan çekilmesinin amaçlandığı önerge kabul edilmişti. Fransa’nın bu adımına Azerbaycan’da cevap verdi.

Fransa Barış Sürecine Katkı Sağlamıyor

Azerbaycan, Fransa’nın kabul ettiği önergeyi reddederek iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Fransa’nın barış sürecine katkı sağlamadığını aksine Ermenistan’dan taraf olduğu ifade edildi.

Fransa’nın bu adımı Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki karşılıklı egemenliğin ve toprak bütünlüğünün tanımlamasına bir darbe indirmeyi amaçlandığı aktarıldı.

Fransa tarafından alınan bu kararın Azerbaycan ile Fransa arasında 1993’te imzalanan Dostluk, Karşılıklı Anlayış ve İşbirliği Anlaşmasına aykırı olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Azerbaycan bu adıma karşılık vererek Fransız yetkililerin Azerbaycan’daki varlıklarını dondurma kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.