Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Azerbaycan’dan Fransa’nın Kararına Karşı Hamle

Fransa Senatosu'nun Azerbaycan'a yönelik kabul ettiği önergeye karşı hamle geldi. İşte detaylar....
Azerbaycan’dan Fransa’nın Kararına Karşı Hamle
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransız Senatosu tarafından Azerbaycan aleyhine alınan yaptırım karına Azerbaycan karşılık verdi. Fransa’nın Azerbaycan’daki maslahatgüzarı Julien Le Lan Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Fransız senatosu dün Azerbaycan’a yaptırım uygulanması ve Ermenistan’ın olduğu iddia edilen topraklardan çekilmesinin amaçlandığı önerge kabul edilmişti. Fransa’nın bu adımına Azerbaycan’da cevap verdi.

Fransa Barış Sürecine Katkı Sağlamıyor

Azerbaycan, Fransa’nın kabul ettiği önergeyi reddederek iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Fransa’nın barış sürecine katkı sağlamadığını aksine Ermenistan’dan taraf olduğu ifade edildi.

Fransa’nın bu adımı Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki karşılıklı egemenliğin ve toprak bütünlüğünün tanımlamasına bir darbe indirmeyi amaçlandığı aktarıldı.

Fransa tarafından alınan bu kararın Azerbaycan ile Fransa arasında 1993’te imzalanan Dostluk, Karşılıklı Anlayış ve İşbirliği Anlaşmasına aykırı olduğu aktarıldı.

Azerbaycan bu adıma karşılık vererek Fransız yetkililerin Azerbaycan’daki varlıklarını dondurma kararı aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu