Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AYM’den OHAL Bölgesi için Bireysel Başvuru Kararı

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruya ilişkin sürelerin durdurulmasına dair bir açıklama yayımladı. Detaylar haberde;
AYM’den OHAL Bölgesi için Bireysel Başvuru Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi (AYM), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illeri ilgilendiren bir duyuru yayımladı. AYM, OHAL ilan edilen illerde bireysel başvuru sürelerini 3 ay durdurdu.

AYM internet sitesinden yapılan duyuruda, depremden etkilenen illerde 6 Şubat tarihinden başlayarak 6 Nisan tarihine kadar OHAL ilan edildiği hatırlatıldı.

Bireysel Başvuru Süreleri Durduruldu

6 Nisan günü de dahil olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile OHAL ilan edilen illerde bireysel başvuru süresinin durdurulduğu kaydedildi.

Bireysel başvuru süresinin, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlayacağı bilgisi verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @AYMBASKANLIGI

Bireysel başvuru süresinin durdurulmasına ilişkin söz konusu hükmün, OHAL ilan edilen illerin barosuna 6 Şubat 2023 tarihi ve öncesinde kayıtlı olan avukatlar ile diğer barolara kayıtlı olup aynı tarihte bu illerde bulunan avukatların takip ettiği dava ve işlerle ilgili olarak ülke genelinde uygulanacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Duyurunun devamında şu ifadelere yer verildi:

“OHAL kapsamı dışındaki illerde ikamet eden kişiler ile bu illerin barosuna kayıtlı avukatların ve bürolarında çalışan kişilerin OHAL ilan edilen illerde kan veya kayın hısımlarının bulunması, OHAL ilan edilen illerde felakete uğrayanların kurtarılması, meydana gelen hasar ve zararın telafi edilmesi ya da ihtiyaçların karşılanması amacıyla bu illere gitmesi halinde bu madde hükmü, söz konusu kişiler ile avukatların takip ettiği dava ve işlerde 6 Mart 2023 tarihine kadar ülke genelinde uygulanır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın