Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AYM Gece Alkol Satışı Yasağı için Kararını Verdi

Gece saat 22.00’den sonra uygulanan alkol satışı kararı yüzünden ceza alan bir işletmenin AYM’ye yaptığı başvuru yıllar sonra sonuçlandı. İşte AYM kararı;
AYM Gece Alkol Satışı Yasağı için Kararını Verdi
HABER GİRİŞ

Zam haberlerinin öznesi alkollü ürünlere ilişkin Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) satış kararı geldi. Alkollü ürünlere daha önce getirilen gece satışı yasağı AYM gündemine taşındıktan sonra beklenen sonuç çıktı.

Mahkeme, alkol satışı yasağına uymayarak gece saatlerinde satış yaptığı için idari para cezası alan işletmenin mülkiyet hakkı ihlali gerekçesiyle yaptığı başvuruyu kabul etmedi.

Gece saat 22.00 ile 06.00 arasında yasak olan alkollü içki satışı yasağını 2018 yılında delen iş yerine kesilen 42 bin 76 liralık idari para cezasının hak ihlali yaratmadığı hükmedildi.

Kararın gerekçesinde, söz konusu satış yasağı uygulaması ile toplumda alkolizmin önlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Bu nedenle belirlenen resmi düzenlemelere uymayanlara verilen cezaların anayasal açıdan meşru bir amaç taşıdığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

AYM kararında, “Başvurucunun işlediği kabul edilen kabahatin sonuçlarını öngörebilecek durumda olduğu ve şikayet ettiği müdahaleye kendi ağır kusuruyla yol açtığı dikkate alınmalıdır” denildi.

Ayrıca yasak kararında kamu yararı gözetildiği belirtilen açıklamada, “Başvurucunun mülkiyet hakkının korunması ile kamu yararı arasında olması gereken adil dengenin bozulmadığı ve müdahalenin ölçülü olduğu sonucuna varılmıştır” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın