Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AYM Dezenformasyon Yasası Hakkında Kararı Verdi

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin "dezenformasyon yasası" olarak bilinen düzenlemenin iptali talebi hakkında kararı verdi. Detaylar haberde...
AYM Dezenformasyon Yasası Hakkında Kararı Verdi
HABER GİRİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi, dezenformasyonla mücadele düzenlemesi olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la Türk Ceza Kanunu’na eklenen maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını talep etmişti. Bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunmuştu. AYM bugün kararı verdi.

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören düzenlemenin iptali görüşüldü.

AYM Genel Kurulu, düzenlemenin iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

“Gazeteciler ve Muhalefet için İşler Zorlaşacak”

Söz konusu karara CHP’nin çiçeği burnunda başkanı Özgür Özel’den tepki geldi. Mazbatasını bugün alan Özgür Özel, bu kararın çok kötü olduğunu söyledi.

Bunun Türkiye’de bundan sonra gazeteciler ve muhalefet için işlerin daha zor olacağını gösterdiğini aktardı. Yapılacak ilk toplantıda sansür yasasına da yer vereceklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Türk Ceza Kanunu’na eklenen 217/A maddesi şu şekilde:

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.”​​​​​​​

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.