Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AYM Cumhurbaşkanı’nın Bütçe Yetkisini Sınırlandırdı

Genel bütçeyi artırma yetkisi verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan için yeni bir sınırlama getirildi. AYM, Cumhurbaşkanı’nın bütçeye ödenek ekleme yetkisini iptal etti.
AYM Cumhurbaşkanı’nın Bütçe Yetkisini Sınırlandırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçe artırma yetkisine ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanı’na tanınan bütçeye ödenek ekleme yetkisini iptal etti.

AYM’nin aldığı karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, Cumhurbaşkanı’na genel bütçede yer alan kamu idareleri ile özel bütçeli idarelere ödenek ekleme yetkisi veren maddenin oybirliği ile iptal edildiği belirtildi.

Söz konusu mahkeme kararı, CHP tarafının Cumhurbaşkanı’na geçen yıl Aralık ayında tanınan ek ödenek yetkisine itirazı sonucunda alındı.

CHP Grup Başkanvekilleri ile 131 milletvekili, geçen yıl Meclis’e getirilen Merkezi Bütçe Yönetim Kanunu‘na eklenen geçici 23’üncü maddenin iptali için AYM’ye gitmişti.

Erdoğan: “AYM’ye Saygı Duymuyorum”

AYM’nin aldığı kararlarla çoğu zaman ters düşen Erdoğan, gezi parkı olaylarının ardından kapatılan Twitter’ın erişim engelinin kaldırılmasını hükmeden AYM için 2014 yılında yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara saygı duymak zorunda değilim” demişti.

GCM Yatırım Banner

2016 yılında ise MİT TIR’larıyla ilgili yapılan haberlerde şimşekleri üzerine çeken Uğur Dündar ve Erdem Gül için tahliye kararı alan AYM hakkında “Verdiği karara uymuyorum. Saygı da duymuyorum” şeklinde çıkışta bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın