Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aylık ve Yıllık Bazda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Borsa!

Borsa aylık ve yıllık değerlendirmede getiri şampiyonu olurken, üç ve altı aylıkta ise altın ilk sırada yer aldı.
Aylık ve Yıllık Bazda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Borsa!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2023 dönemine ait finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre borsa yatırımcısı hem aylık hem yıllık bazda en çok kazanan oldu. Aylık dönemde BIST 100 endeksi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 11,10, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 13,86 oranlarıyla en yüksek reel getiri sağlayan finansal enstrüman olarak öne çıktı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde dolar yüzde 10,33, Euro yüzde 9,85 ve külçe altın yüzde 1,44 reel getiri sağlarken, mevduat faizi (brüt) yüzde 4,54 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 10,05 oranlarında negatif getiri sundu.

Üç aylık değerlendirmede külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,70, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,45 ile en çok kazandıran oldu. DİBS ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,00, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,72 oranları ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TÜİK

Altın, altı aylık değerlendirmenin de getiri şampiyonu olarak ilk sırada yer alırken, en çok kaybettiren isim değişmedi.

Külçe altın altı aylık hesaplamada Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,57, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,71 oranında kazandırdı. DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 21,56, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 24,81 oranlarında kaybettirdi.

GCM Yatırım Banner

Gelelim yatırımcıların daha çok odaklandığı yıllık değişimlere…

BIST 100 endeksi yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 52,13, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 54,56 ile yatırımcısına en çok kazanç sunan finansal araç oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından külçe altın yüzde 3,96 oranında getiri sağladı. Euro, dolar, mevduat faizi ve DİBS kaybettirdi. En çok kaybettiren ise mevduat faizi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.