Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aydem Enerji CEO’su: 500 Milyon Dolarlık Net Borçluluk Oranımız Var

Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, Davos Zirvesi’nde değerlendirmede bulunarak şirketin 500 milyon dolarlık net borçluluk oranının olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Aydem Enerji CEO’su: 500 Milyon Dolarlık Net Borçluluk Oranımız Var
HABER GİRİŞ

Dünya Ekonomi Formu, Davos Zirvesi dün başladı. 15-19 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan Davos Zirvesi’ne katılan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli gündemi değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Küpeli, jeopolitik risklerin geçen seneye göre daha az konuşulduğunu kaydetti. Konuşulan konular arasında yapay zekanın öne çıktığını bildirdi.

Yenilenebilir enerji yatırımları hakkında konuşan Küpeli, Türkiye’nin bu alandaki yatırımlarının kurulu gücün yüzde 50’sini geçtiğini söyledi.

Rüzgar yatırımlarında çok ciddi potansiyel bulunduğunu belirtti.

Aydem Enerji CEO’su Küpeli, geçen yıl tamamlanan güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ile toplam kurulu gücün yaklaşık 1200 megavata ulaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunu yanında 500 megavatlık güneş ve rüzgar yatırımlarını 2024 sonuna kadar bitireceklerini aktardı.

Şirketin yatırımları hakkında konuşan Küpeli, geçen yıl ülkenin en büyük hibrit güneş enerjisi santralini tamamladıklarını söyledi.

Hibrit GES’leri de yapmaya devam edeceklerini, amaçlarını kapasiteyi 2 bin megavata çıkarmak olduğunu aktardı. Bunun muhtemelen 2026-2027’yi bulacağını kaydetti. İlk hedeflerinin 500 megavatlık depolamalı güneş ve rüzgar enerjisi santrallerini tamamlamak olduğunu aktardı.

Bunların yanında bilançodaki döviz kırılganlığını değerlendirdi. Yenilenebilir enerjide tek kredinin 750 milyon dolarlık eurobond kredisi olduğunu söyledi. Bunu 2 yıl önce gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Eldeki nakit ile birlikte yaklaşık 500 milyon dolarlık net borçluluk oranının olduğunu söyledi.

Aydem Enerji Hakkında

Şirketin resmi sitesinde yer alan bilgilerde elektrik üretimi, dağıtımı ve perakende alanlarında faaliyet gösteriliyor.

Buna göre söz konusu bilgilerde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin öncü enerji şirketi olarak, ülkemizin sürdürülebilir geleceği için çalışırken yenilenebilir enerjiyi odağımıza alıyor; hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal kaynaklarından enerji üretiyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.