Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayçiçek Tohumu ve Yağı İthalatına Yönelik Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı yağlık ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği yağında uygulanan gümrük vergisini düşürdü. Ayrıntılar haberde...
Ayçiçek Tohumu ve Yağı İthalatına Yönelik Yeni Düzenleme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Ticaret Bakanlığı’ndan düzenlemeye ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi, piyasada arz ve talep şartları ile fiyat hareketlerinin doğru yönlendirilmesi amacıyla ticaret politikalarının tüm araçların kullanıldığı kaydedildi.

Türkiye’deki arz ve talep dengesi şartları gözetilerek üretici ve tüketici refahının değerlendirilmesi ile gerekli aksiyonlar alındığı belirtildi.

Gümrük Vergisi Düşürüldü

Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili sektör kuruluşları ile görüşülerek çiftçi, üretici ve tüketicilerin ihtiyaçları değerlendirilerek geçici tedbir niteliğinde, ayçiçeği tohumunda 100 bin ton, ham ayçiçeği yağında ise 250 bin ton ile sınırlı tarife kontenjanı açıldığı bilgisi verildi.

Ticaret Bakanlığı bu tarife kontenjanı miktarları için geçerli olacak şekilde, yağlık ayçiçeği tohumunda yüzde 27 yerine yüzde 12 gümrük vergisi, ham ayçiçeği yağında ise yüzde 36 yerine yüzde 22 gümrük vergisi uygulanacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni gümrük vergisi oranlarının, çiftçinin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde hasat dönemi düşünülerek belirlendiği ifade edildi. Düşük vergili tarife kontenjanı ile ithalat imkanının 15 Nisan’da sonlandırılacağı belirtildi.

Geçen yıl ağır kuraklık şartlarının olumsuz etkiler yaratığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’nin sahip olduğu ayçiçeği tohumu ve ham yağ stoku yeterli olduğu vurgulandı. Düzenleme ile yazın yapılacak hasat dönemine kadar ayçiçeği piyasalarının sağlıklı işlemesinin devamı için gerekli adımların atılmasını amaçlandığı ifade edildi.

Açıklamada piyasada oluşan arz, talep ve fiyat düzeyinin yakından takip edileceği, gerekli düzenlemelerin gecikmeksizin hayata geçirilmeye devam edileceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.