Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’dan ASEAN’a 530 Milyon Dolarlık Yardım!

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, ASEAN’a 530 milyon dolar kalkınma yardımı yapacaklarını açıkladı.
Avustralya’dan ASEAN’a 530 Milyon Dolarlık Yardım!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jakarta Globe’un haberine göre, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bu yıl 56’ncısı düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda meslektaşları ile bir araya geldi.

Yaptığı görüşmeler kapsamında açıklamalarda bulunan Wong, Avustralya’nın birliğe yeni katılan Doğu Timor da dahil olmak üzere ASEAN’a kalkınma yardımı yapılacağını duyurdu.

Geride kalan dört yılda Avustralya hükümetinin ASEAN’a 470 milyon dolar ek yardım yaptığını, bölgenin kalkınmasını desteklemek için bu yıl da 530 milyon dolar (775 milyon Avustralya Doları) ek yardım yapılacağını açıkladı.

Avustralya için ASEAN ile güçlü bağlar kurmanın öncelik haline geldiğini, 2023-2024 döneminde yaklaşık 850 milyon dolar yardım yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

ASEAN ile Avustralya arasındaki ticaret hacminin ise 2021 yılında 127 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Avustralya, Güneydoğu Asya ile ilişkilerini derinleştirme stratejisinin bir parçası olarak, 2023-2024’te resmi kalkınma yardımını 1,24 milyar Avustralya dolarına çıkarmayı hedefliyor.

Resmi verilere göre söz konusu dönem için Endonezya’ya tahmini olarak 326,1 milyon Avustralya doları kalkınma yardımı ayrıldı.

Penny, Güneydoğu Asya ile daha güçlü bağların, özellikle ekonomik ve güvenlik açısından, Avustralya hükümeti için bir öncelik haline geldiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın