Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da Faiz Oranı 2012’den Bu Yana En Yükseğe Çıkarıldı

Yüksek enflasyonla mücadelede kararlılığını sürdüren Avustralya Merkez Bankası, politika faizini 25 baz puan artırdı.
Avustralya’da Faiz Oranı 2012’den Bu Yana En Yükseğe Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Mart toplantısında aldığı faiz kararını duyurdu. Para Politikası Kurulu, nakit faiz oranı hedefini 25 baz puan artırarak yüzde 3,60’a yükseltti. Bu oran, son 11 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Banka takas bakiyeleri faiz oranını da 25 baz puan artırarak yüzde 3,50’ye yükseltti.

Kurul açıklamasında küresel enflasyonun hala çok yüksek olduğu, enflasyonun hedef oranlara dönmesinin biraz zaman alacağı belirtildi. Küresel ekonomiye dair görünümün, bu yıl ve gelecek yıl ortalamanın altında büyüme beklentisiyle, ılımlı olmaya devam ettiği aktarıldı.

Avustralya’da enflasyonun zirve yaptığı belirtilen açıklamada, önümüzdeki aylarda mal fiyatlarının hem küresel gelişmeler hem de yurt içi zayıf talebin etkisiyle ılımlı seyredeceği düşünülüyor.

Diğer yandan hizmet enflasyonunun güçlü taleple birlikte yüksek kalmaya devam ettiğinin altı çizildi. Ülkenin birçok yerinde kiraların arttığı kaydedilirken, enflasyonun bu yıl ve gelecek yıl düşmesi, 2025 yılında ise yüzde 3 civarında olması öngörülüyor. Avustralya’da enflasyon şu an yüzde 7,4 seviyesinde.

Büyümenin Birkaç Yıl Boyunca Trendin Altında Olması Bekleniyor

Avustralya ekonomisindeki büyümenin yavaşladığı, önümüzdeki birkaç yıl da trendin altında kalacağı düşünülüyor. “Hanehalkı tüketim artışı, sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle yavaşlamış ve konut inşaatına ilişkin görünüm yumuşamıştır. Buna karşılık, birçok işletme çok yüksek kapasite kullanımıyla faaliyet gösterdiğinden, iş yatırımları için görünüm olumlu olmaya devam ediyor.” denilen açıklamada, işsizliğin son 50 yılın en düşük seviyesine yakın olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Ücretlerdeki artışın, sıkı işgücü piyasasına ve yüksek enflasyona tepki olarak toparlanmaya devam ettiği, kurulun öncelikli hedefinin enflasyonu düşürerek, hedefe ulaştırmak olduğu belirtildi.

Yüksek enflasyonun insanların hayatlarını zorlaştırdığı, ekonomiye zarar verdiği belirtilirken, Kurul, enflasyonu hedefe ulaştırma konusundaki kararlılığını sürdürmekte ve bunun için gerekeni yapacaktır.” İfadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.