Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Yine Faiz Artırdı: 9 Yılın Zirvesi Görüldü

Son yedi toplantıda faiz oranını artıran Avustralya Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin devam etmesini bekliyor.
Avustralya Yine Faiz Artırdı: 9 Yılın Zirvesi Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Kasım ayı faiz kararını açıkladı. Mayıs ayında başlattığı faiz artışı döngüsünü devam ettiren banka, politika faiz oranını 25 baz puan artırarak, yüzde 2,60’tan yüzde 2,85’e yükseltti. Bu oran aynı zamanda 2013 yılından bu yana en yüksek faiz oranı olarak kayıtlara geçti.

Avustralya’da da birçok ülkede olduğu gibi enflasyonun çok yüksek olduğu, Eylül ayında yüzde 7,3 ile otuz yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi.

Enflasyonun sebebinin küresel faktörler olduğu fakat güçlü iç talebin de etkisi olduğu aktarıldı. Enflasyonun hedefe dönmesinin arz ve talep arasında daha sürdürülebilir bir denge gerektireceği eklendi.

Enflasyonda Artışın Sürmesi Bekleniyor

RBA Başkanı Philip Lowe, Para Politikası Kurulu’nun karar metninde yaptığı açıklamada, enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Bu yıl içinde yüzde 8 ile zirve yapmasının beklendiğini, daha sonra arz yönlü sorunların çözüme kavuşması ve emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle azalacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda Avustralya’da enflasyonun 2023 yılında yüzde 4,75 ve 2024 yılında yüzde 3’ün biraz üzerinde olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik oranının yüzde 3,5 ile 50 yılın en düşük seviyesinde olduğu, önümüzdeki aylarda bu seviyede kalması ve 2024 yılında kademeli olarak yüzde 4’ün üzerine çıkması tahmin edildi.

“Fiyat istikrarı, güçlü bir ekonomi ve sürdürülebilir bir tam istihdam dönemi için bir ön koşuldur.” ifadesine yer verilen açıklamada, bunu sağlarken ekonomiyi dengede tutmanın önemli olduğu, bu dengeye ulaşmanın da hala zor ve belirsiz olduğu söylendi. Bu belirsizliğin kaynağının ise son aylarda kötüleşen küresel ekonomik görünüm olduğunun altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.