Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya’da Enflasyon Beklentileri Aştı: 32 Yılın Zirvesinde

Avustralya’da artan enerji fiyatları enflasyonu zirveye taşırken, en önemli artışların gerçekleştiği diğer gruplar mobilya ve konut sektörü oldu.
Avustralya’da Enflasyon Beklentileri Aştı: 32 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon tüm dünyada yükselmeye ve hanehalkı üzerindeki yükü artırmaya devam ediyor. Bugün açıklanan verilere göre Avustralya’da son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Avustralya’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE), yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,3 oranında artış gösterdi.

Piyasanın yüzde 7 beklentisini aşan bu oran, 1990 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Bir önceki çeyreğe göre de yüzde 1,8 ile beklentinin üzerinde artış gösterdi.

Yıllık En Fazla Artış Ev Yakıtlarında Gerçekleşti

Yıllık En Fazla Artış Yakıtlarda Gerçekleşti
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Eylül’de sona eren üçüncü çeyreklik dönemde gaz ve diğer ev yakıtları yüksek toptan gaz fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda yüzde 10,9 oranında yükseldi. En büyük artışlar yüzde 17,5 ile Adelaide’de, yüzde 15’le Sidney’de ve yüzde 11’le Melbourne’de oldu.

İşçilik maliyetlerindeki artış ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle mobilya fiyatları yüzde 6,6 oranında yükseldi.

Söz konusu dönemde paket servis ve fast food fiyatları yüzde 3,3 artarken, en büyük yükseliş yüzde 4 ile Sidney’de meydana geldi.

GCM Yatırım Banner

Ham petrol fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle otomotiv yakıtları yüzde 4,3 azaldı. En büyük düşüş yüzde 6,4 ile Adelaide kentinde görüldü.

Goda ve alkolsüz içecek grubunda yıllık enflasyon yüzde 9, alkol ve tütün grubunda yüzde 4, giyim ve ayakkabıda yüzde 5,3, konutta yüzde 10,5, sağlıkta yüzde 2,7, ulaşımda yüzde 9,2, eğitimde yüzde 4,6 değerinde ölçüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.