Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Merkez Bankası Sonrası AUD/USD için Tahmin Geldi

Avustralya Merkez Bankası, faizi tahminlere paralel şekilde yüzde 0,10'da bıraktı. Karar üzerine AUD/USD paritesi için gelen tahmin dikkat çekti;
Avustralya Merkez Bankası Sonrası AUD/USD için Tahmin Geldi
HABER GİRİŞ

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz oranını beklentilere paralel şekilde yüzde 0,10’da bırakırken 275 milyar Avustralya doları seviyesindeki tahvil alım programını 10 Şubat’ta gerçekleşecek nihai alımla sonlandırdı.

Avustralya dolarının ABD doları karşısında değerini yansıtan AUD/USD paritesi, kararın açıklandığı TSİ 06.30’da 0,7070’lerden 0,7030’lara geriledi. Buradan yönünü yukarı çevirerek pozitif bölgeye geçti.

AUD/USD Avustralya Merkez Bankası Sonrasında Yükseliyor

AUD/USD RBA Tepki
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Dün en son 0,7069’da işlem gören AUD/USD paritesi, bugün yukarı yönlü ivmeyi sürdürdü. Yazım sırasında pozitif bölgede hareket eden parite, 0,7033 – 0,7093 aralığında seyretti.

Gün içi yüksek seviye paritenin 27 Ocak sonrası en güçlü değerini temsil etti. Yine de günlük dışındaki performans göstergelerinde ekside kaldı.

Dolar karşısında haftalık yüzde 1 civarında değer kaybeden Avustralya para birimi, aylık yüzde 2,5 düştü. Yıllık bazda ise yüzde 7 seviyelerinde geriledi.

GCM Yatırım Banner

RBA Faize Dokunmazken Tahvil Alımını Sonlandırdı

RBA tarafından yayımlanan açıklamaya göre faize dokunulmazken tahvil alımı sonlandırıldı. Avustralya Merkez Bankası, Omicron’un ekonomiyi etkilese de ekonomik toparlanmayı rayından çıkarmadığını söyledi.

Avustralya ekonomisinin dirençli olmaya devam ettiğini ve vaka sayıları düşüş eğilimi gösterdiğinden harcamaların artmasının beklendiğini dile getirdi. RBA’nın merkezi tahmini, 2022’de yaklaşık yüzde 4,25 ve 2023’te yüzde 2 GSYİH büyümesi olarak verildi.

RBA Avustralya Doları için Önemli Bir İtici Güç Değil

ING uzmanları tarafından yayımlanan notta şahin veya güvercin olsa da Avustralya Merkez Bankası’nın para birimi üzerinde etkili olmadığı söylendi.

Politika yapıcılar güçlü istihdam ve enflasyon verileriyle varlık alımlarına son verme kararı alırken, kararın açık bir şekilde yakın vadede faiz artırımı anlamına gelmediği aktarıldı.

Risk hissiyatındaki toparlanma AUD’un biraz daha zemin kazanmasına yardımcı olabileceği ancak AUD/USD’deki herhangi bir toparlanmanın 0,71/0,72 bölgesi civarında durması gerektiği tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.