Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırımıyla Şaşırttı

Avustralya Merkez Bankası, politika faizinde yine yukarı yönlü değişikliğe giderken 22 yılın en yüksek faiz artırımını yaptı. Detaylar haberde;
Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırımıyla Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Enflasyon baskıları, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz konusunda şahin tavır sergilemesine sebep oldu.

RBA, 11 yıl sonra ilk kez faiz artırımına giderek 3 Mayıs’ta politika faizini 25 baz puan yükseltmişti. Bugün toplanan kurul, faiz kararını 50 baz puanlık artışla devam ettirdi. Son artışla birlikte politika faizi 85 baz puana çıkarıldı.

Para Politikasının Daha Fazla Sıkılaşacağı Sinyali

Pandemi ve Ukrayna’daki savaş gibi küresel faktörler tüm ülkelerin tedarik zincirlerinde kırılma yaşattı. Enflasyondaki artışın büyük çoğunluğunu bu kırılmalar oluşturuyor.

Avustralya Merkez Bankası da enerji ve akaryakıt fiyatlarındaki son artışlarla kısa vadede enflasyonun önceki beklentilerden daha yüksek olacağına işaret etti. Bu sebeple enflasyonda şiddetli artış beklentisini sürdürdü.

Enflasyonla mücadelede RBA’nın faiz kararı, para politikasının daha fazla sıkılaşacağını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Para politikası kurulu önümüzdeki aylar boyunca Avustralya’da parasal koşulları normalleştirme sürecinde daha fazla adım atmayı bekliyor.”

Para Desteği Geri Çekilecek

Pandemi günlerinde Avustralya ekonomisine yardımcı olmak amacıyla olağanüstü para desteği sağlanmıştı.

Merkez Bankası Kurulu’ndan çıkan kararda faiz artışından sonraki adım para desteğini geri çekmek olarak belirtildi. Kurul kararını şu sözlerle açıkladı:

“Ekonominin dayanıklılığı ve yüksek enflasyon, bu olağanüstü desteğe artık ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor. Gelecekteki faiz oranı artışlarının boyutu ve zamanlaması, gelen veriler ve Kurul’un enflasyon ve işgücü piyasası görünümüne ilişkin değerlendirmesi tarafından yönlendirilecektir. Kurul, Avustralya’daki enflasyonun zaman içinde hedefe dönmesini sağlamak için gerekli olanı yapmaya kararlıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.