Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Kripto Düzenlemesinde Yatırımcıyı Korumayı Esas Alacak

Avustralya kripto paraları düzenlerken, dolandırıcılık ve benzeri suistimallere odaklanacak. Detaylar haberin devamında…
Avustralya Kripto Düzenlemesinde Yatırımcıyı Korumayı Esas Alacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralara yönelik düzenleme çalışmaları yürüten Avustralya’da, yasal çerçevenin kapsamı netleşmeye başladı. Avustralya’nın mali düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), önümüzdeki dört yıl içinde kripto varlıkları ve merkezi olmayan finansı (DeFi) eksiksiz bir şekilde tanımlamayı planlıyor.

Mali düzenleyici, dört yıllık stratejik planının bir parçası olarak gelişmekte olan teknolojiler ve ürünler finansal ekosistemi değiştirdiğinden dijital olarak etkinleştirilmiş suistimallere odaklanacağını bildirdi.

Düzenleyicide Dolandırıcılık Endişesi Hakim

ASIC başkanı Joe Longo, düzenleyicinin özellikle dolandırıcılık ve kripto varlıklara odaklanacağını söyledi. Düzenleyici ortamın sürekli değiştiğini ve geliştiğini belirten Longo, dijital teknolojiler ve kripto varlık pazarındaki önemli oynaklığın, dönüşümsel bir etki yarattığını ifade etti.

Tüketicilere ve işletmelere dolandırıcılığı tanıma, kaçınma ve raporlama hakkında bilgi sağlayan bir web sitesi olan Scamwatch verilerine atıfta bulunan Long, 2021’de 4.783 kripto yatırım dolandırıcılığı ve 99 milyon dolarlık kayıp rapor aldığını kaydetti.

Halk Bilgilendirilecek

Avustralya’nın düzenleyicisi, atılacak olan adımlar ile yatırımcıları kripto varlıkların yol açtığı zararlardan koruyacağını, etkili bir düzenleyici çerçevenin geliştirilmesini ve kripto paraların doğasında bulunan riskler hakkında kamuoyunun farkındalığın artırılacağını açıkladı.

Kripto paralara yatırım yapanları uyaran Longo, piyasanın oldukça riskli ve değişken bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Ülke diğer yandan kendi dijital parasını (CBDC) geliştirme çalışmaları yürütüyor.

Avustralya Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde CBDC için pilot çalışma başlattığını duyurmuştu. Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmanın, sınırlı alanda yapılacağı belirtilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu