Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya Ekonomisi Hanehalkı Harcamalarıyla Yüzde 3,6 Büyüdü

Avustralya’da gayri safi yurt içi hasıla rakamları inişli-çıkışlı bir grafik çizse de yılın ikinci çeyreğinde de piyasa beklentilerinin üzerinde büyüdü.
Avustralya Ekonomisi Hanehalkı Harcamalarıyla Yüzde 3,6 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS), ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. Yayımlanan rakamlara göre Avustralya ekonomisi 2022’nin ikinci çeyreğinde, yıllık olarak yüzde 3,6, çeyreklik olarak yüzde 0,9 oranında artış gösterdi.

Ülke ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 0,8 ile yüzde 0,5 olan beklentinin üzerinde performans kaydetti. İkinci çeyrek için ise yüzde 1 olan piyasa tahminlerinin altında kaldı.

Yıllık değişime bakıldığında, ilk çeyrekte 2021’in aynı dönemine göre yüzde 3,3 büyüme ile yüzde 2,9 olan tahminleri aştı. Bugün açıklanan Nisan, Mayıs, Haziran dönemini kapsayan büyüme de yüzde 3,5 olan ekonomist beklentilerinden iyi geldi.

ABS Ulusal Hesaplar Başkanı Sean Crick, hanehalkı harcamaları ve ihracattaki artışların büyümeyi hızlandırdığını söyledi. Bunun 2021 Eylül’deki daralmadan sonra art arda gelen üçüncü çeyreklik büyüme olduğunu açıkladı.

Ülke ekonomisi söz konusu dönemde yüzde 9,6’lık büyümeden, yüzde 3,9’a daralmıştı. Geçen yıl son çeyrekte yüzde 4,2 büyümeyle toparlandıktan sonra, bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 3,3’le beklentilerin üzerinde performans sağladı.

GCM Yatırım Banner

Hanehalkı Harcamaları Yüzde 2,2 Arttı

Ekonomik büyüme verilerine 1,1 puan katkı sağlayan hanehalkı harcamaları yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde ulaşım hizmetleri yüzde 37,3, oteller, kafeler ve restoranlar yüzde 8,8 oranında arttı.

Bu değişimlere ilişkin yorum yapan Crick, “COVID kısıtlamaları daha da hafifledikçe ve uluslararası sınırlar açık kaldığından hanehalkları yurt içi ve uluslararası seyahat harcamalarını artırdı.” ifadesini kullandı.

Hanehalkının tasarruf etmeye devam ettiği ancak yine de harcamalarda artış olmasının hanehalkı tasarruflarının gelire oranının yüzde 11,1’den yüzde 8,7’ye düşmesine yol açtığı belirtildi.

Net ihracat yüzde 5,5 artışla GSYİH’ye 1,0 puanlık bir katkı sağladı. İhracatın, Sidney Olimpiyatları’nın 2000 yılının Eylül çeyreğinde seyahat ihracatını artırmasından bu yana en güçlü üç aylık artışı kaydettiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.