Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’ya LNG Uyarısı: Dünyanın En Pahalı ve Gereksiz Harcaması!

IEEFA, Avrupa’yı dünyanın en pahalı ve gereksiz harcamalarına karşı uyardı. Kıtada, planlanan LNG altyapısı ile talebi arasında önemli bir tutarsızlık var...
Avrupa’ya LNG Uyarısı: Dünyanın En Pahalı ve Gereksiz Harcaması!
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgalinin ardından birçok Avrupa ülkesi, Rus enerji kaynaklarından uzaklaşma karar aldı. Yaptırımlar, Rus doğalgaz boru hatlarının kapanmasıyla karşılık alırken Avrupa da yeni LNG projelerine yöneldi.

Yapılan yeni bir araştırma da Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) altyapısının hızla inşa edilmesinin, on yılın sonunda talebi çok aşma yolunda ilerlediğini ve bölgenin planlanan LNG varlıklarının yarısından fazlasının atıl kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Enerji Ekonomisi ve Mali Analiz Enstitüsü’ne (IEEFA) göre, gelecekteki enerji ihtiyaçlarını karşılama mücadelesi, Avrupa ülkelerini muazzam miktarda para israf etme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan IEEFA, Çarşamba günü yayımlanan araştırmasıyla dikkat çekti. IEEFA, mevcut altyapı inşa planlarına atıfta bulunarak, kıtanın LNG terminal kapasitesinin 2030 yılına kadar 400 milyar metreküpü (bcm) aşacağını söyledi.

Gelecekteki LNG talebi ile ithalat tesisleri arasındaki uyumsuzluk, 2030 yılına kadar 200-250 milyar metreküp (bcm) kapasitenin kullanılmamasına yol açabilir.

GCM Yatırım Banner

Analizde Türkiye de Var

Analiz edilen tüm ülkelerde inşa edilen yeniden gazlaştırma altyapısı ile planlanan ve tahmin edilen LNG talebi arasında önemli bir tutarsızlık var.

2030’da en yüksek atıl varlık riskleri şu şekilde tahmin edildi:

İspanya (50 bcm), Türkiye (44 bcm), Birleşik Krallık (40 bcm), Fransa (14 bcm), İtalya (10 bcm) ve Almanya’da (9 bcm).

IEEFA, 2030 yılına kadar şu anda planlanan ve inşa edilenler dahil Avrupa LNG terminallerinin kullanım oranının sadece yüzde 36 olacağını öngördü. IEEFA Enerji Analisti Ana Maria Jaller Makarewicz, Avrupa’yı LNG konusunda şöyle uyardı:

“Bu, dünyanın en pahalı ve gereksiz sigorta poliçesi. Avrupa, gaz ve LNG sistemlerini dikkatli bir şekilde dengelemeli ve ölçeği güvenilirlikten fazlalığa çevirmekten kaçınmalıdır.”

Aynı zamanda aşırı tasarlanmış ağların oluşturulması ve bakımının pahalı olduğunu belirterek Avrupa’nın LNG altyapısını genişletme kararlarının, gelecekteki talep ihtiyaçlarına dayanması gerektiğini vurguladı.

Sonuçta Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar gaz talebini en az üçte bir oranında azaltmayı planlıyor. LNG talebinin 2023’te artması ve ardından başta AB ülkeleri genelinde tahmini gaz talebindeki azalmalar nedeniyle sonraki yıllarda azalması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.