Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’ya İltica Başvurularında Türkiye ve Suriye Başı Çekti

Avrupa’ya iltica etme kararı alanlar arasında Türkiye ve Suriye vatandaşları öne çıktı. Suriyeliler 10 yıldır iltica başvurularında birinci olurken Türkiye’de de artış sürdü.
Avrupa’ya İltica Başvurularında Türkiye ve Suriye Başı Çekti
HABER GİRİŞ

Türkiye, Avrupa’ya yapılan iltica başvurularıyla yine ön sıralarda yerini aldı. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre AB’ye iltica başvuruları 2021 yılına kıyasla 2022’de yüzde 64 artış gösterdi. Artışla birlikte geçen yıl AB dışı ülkelerden alınan ilk iltica başvuru sayısı 537 bin 400’den 881 bin 200’e çıktı.

Eurostat verilerine göre geçen yıl AB ülkelerine yapılan iltica başvuruları en çok Türkiye Suriye, Afganistan ve Venezuela’dan geldi.

Türkiye’den bir yılda 49 bin 720 kişi Avrupa’ya iltica etmek istedi. En fazla iltica başvurusunda bulunanlar ise 131 bin 970 kişi sayısıyla Suriyeliler oldu.

Ülkede yaşanan iç savaştan ve Esad rejiminin otoriter politikalarından dolayı 2013 yılından beri Suriyeliler iltica başvurularında birinci sırayı çekmeye devam etti.

Taliban’ın yönetime el koymasıyla ise Afganistan’dan çıkışlar hız kazandı. 113 bin 495 Afgan iltica başvurusu yaptı. Venezuela için bu rakam ise 50 bin 50 oldu.

GCM Yatırım Banner

Almanya Revaçta

Avrupa’da en çok iltica başvurusu alan ülke Almanya oldu. Avrupa’nın en büyük ekonomisine olan ilgi geçen yıl 217 bin 735 başvuruyla sonuçlandı.

Almanya başvuruların yüzde 25’ini alırken, Fransa için bu rakam yüzde 16 ve İspanya için yüzde 13 oldu. En az iltica başvurusu alan ülkeler ise Macaristan, Slovakya ve Çekya oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.