Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Tamamı Biden’ın Enflasyon Yasasına Karşı Çıkıyor

Amerika'nın enflasyonu düşürme yasasına yönelik Avrupa'da kararlı bir ortak görüş var. 27 AB ülkesi de ABD yasası hakkında endişeli.
Avrupa’nın Tamamı Biden’ın Enflasyon Yasasına Karşı Çıkıyor
HABER GİRİŞ

ABD’nin dönüm noktası niteliğindeki Enflasyonu Düşürme Yasası’na karşı Avrupa’da ortak bir fikir birliği var. ABD Başkanı Joe Biden tarafından Ağustos’ta imzalanan ve iklimle enerji politikalarına 369 milyar dolarlık rekor harcamayı içeren kapsamlı mevzuat, 27 Avrupa Birliği (AB) Maliye Bakanı tarafından Salı günü tartışıldı.

Alınan bilgiler, tartışmalardan ortak bir karşı çıkma sonucu çıktığını gösterdi. ABD’nin enflasyon yasasının Avrupa’da endişe yarattığı halihazırda bilinirken bugün konuşan bir yetkili endişelerin 27 ülke genelinde paylaşıldığını ortaya serdi.

Bakanların tartışmalarını takip eden ancak konunun hassas doğası nedeniyle isimsiz kalmayı tercih eden bir AB yetkilisi, CNBC’ye verdiği demeçte, “Her bakan, bunun Avrupa düzeyinde bir endişe konusu olduğu ve en iyi yanıtın ne olduğunu görmemiz gerektiği konusunda hemfikir” dedi.

AB, ABD yasası hakkında uluslararası ticaret kurallarını ihlal edebilecek en az dokuz nokta listeledi.

Avrupalılar için en büyük sorunlardan biri, Kuzey Amerika’da üretilen elektrikli otomobillere verilen vergi kredileri. Bunun, Volkswagen gibi elektrikli araçlara odaklanan Avrupalı otomobil üreticilerine zorluklar getirebileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Güney Koreli yetkililer, ABD’deki bir dizi önlemin Hyundai’yi de kısıtlayabileceği göz önüne alındığında, Avrupa’ya benzer endişeleri dile getirdiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.