Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Enflasyon Yasası Avrupa’da Endişe Yaratıyor

Avrupa Birliği, ABD'nin enflasyona ilişkin tartışmalı yasası hakkında ciddi derecede endişe duyuyor. Nedeni ve detaylar haberde;
ABD’nin Enflasyon Yasası Avrupa’da Endişe Yaratıyor
HABER GİRİŞ

ABD’nin tartışmalı Enflasyonu Düşürme Yasası, bu kez Avrupa tarafından eleştirildi. CNBC tarafından görülen resmi bir belgeye göre Avrupa Birliği (AB), uluslararası ticaret kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD yasası hakkında ciddi endişelere sahip.

İklim ve enerji politikalarına yapılan 369 milyar dolarlık rekor harcamayı içeren enflasyon yasası, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Ağustos’ta imzalandı. Dönüm noktası niteliğinde paket, Kuzey Amerika’da üretilen elektrikli otomobiller için vergi kredilerini içeriyor ve ABD pil tedarik zincirlerini destekliyor.

Avrupalı yetkililer, paketle ilgili yeşil hedefleri destekleseler de yasa kapsamındaki mali teşviklerin tasarlanma şekli konusunda endişeli oldukları belirtiliyor.

Görülen belgede AB, endişe duyduğu vergi kredisi hükümlerinden dokuzunu listeledi. Aynı zamanda bunun, Avrupa’nın politika konusundaki endişelerini ilk kez dile getirişi olmadığı söylendi.

Avrupa Birliği’nin Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager, geçen ay yasayla yaptığı açıklamada “ilke olarak, bunu partnerlerinize karşı kullanmamalısınız” dedi.

GCM Yatırım Banner

Birlik, Avrupalı elektrikli araç üreticilerinin önündeki potansiyel yeni ticaret engelleri konusunda endişelerini dile getirirken başka ülkelerden de benzer açıklamalar geldi.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, bugün yaptığı açıklamada ülkelerin “alınan politikalar ne olursa olsun ayrımcı olmaması, yerli malları desteklememesi konusunda çok dikkatli olmaları” gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın