Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Enflasyon Yasası Avrupa’da Endişe Yaratıyor

Avrupa Birliği, ABD'nin enflasyona ilişkin tartışmalı yasası hakkında ciddi derecede endişe duyuyor. Nedeni ve detaylar haberde;
ABD’nin Enflasyon Yasası Avrupa’da Endişe Yaratıyor
Yorum

ABD’nin tartışmalı Enflasyonu Düşürme Yasası, bu kez Avrupa tarafından eleştirildi. CNBC tarafından görülen resmi bir belgeye göre Avrupa Birliği (AB), uluslararası ticaret kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD yasası hakkında ciddi endişelere sahip.

İklim ve enerji politikalarına yapılan 369 milyar dolarlık rekor harcamayı içeren enflasyon yasası, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Ağustos’ta imzalandı. Dönüm noktası niteliğinde paket, Kuzey Amerika’da üretilen elektrikli otomobiller için vergi kredilerini içeriyor ve ABD pil tedarik zincirlerini destekliyor.

Avrupalı yetkililer, paketle ilgili yeşil hedefleri destekleseler de yasa kapsamındaki mali teşviklerin tasarlanma şekli konusunda endişeli oldukları belirtiliyor.

Görülen belgede AB, endişe duyduğu vergi kredisi hükümlerinden dokuzunu listeledi. Aynı zamanda bunun, Avrupa’nın politika konusundaki endişelerini ilk kez dile getirişi olmadığı söylendi.

Avrupa Birliği’nin Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager, geçen ay yasayla yaptığı açıklamada “ilke olarak, bunu partnerlerinize karşı kullanmamalısınız” dedi.

Birlik, Avrupalı elektrikli araç üreticilerinin önündeki potansiyel yeni ticaret engelleri konusunda endişelerini dile getirirken başka ülkelerden de benzer açıklamalar geldi.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, bugün yaptığı açıklamada ülkelerin “alınan politikalar ne olursa olsun ayrımcı olmaması, yerli malları desteklememesi konusunda çok dikkatli olmaları” gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu