Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’nın Önemli Ticaret Rotasına İklim Krizi Darbesi

İklim krizi sebebiyle azalan su seviyeleri ticaret ağını etkiliyor. Tedarik hatlarını açık tutmaksa maliyetli ve külfetli geçici çözümler gerektiriyor.
Avrupa’nın Önemli Ticaret Rotasına İklim Krizi Darbesi
Yorum

Almanya’nın Ludwigshafen şehrinin Ren Nehri yakınlarında 1865 yılında kurulan kimya şirketi BASF’ın iklim değişikliği sebebiyle nehirdeki azalan su seviyesinin lojistik operasyonları engellemeye başladığı kaydedildi. Bu sebepten şirketin operasyonlarını tren ve kamyonlara taşıdığı belirtildi.

Küresel iklim değişikliğinin yansımalarının Ren Nehri’nde de görüldüğünü belirten Bloomberg haberinde, plastik üreticisi Covestro’nun ise üretimi Belçika’ya taşımayı planladığına dikkat çekti.

Diğer bir taraftan üreticilerin mal stoklarken, enerji şirketlerinin yakıt depoladığı ve gemi filolarının yenilenmeye başladığına işaret edildi.

Şirketlerin ürettiği bahsi geçen çözümlerin lojistikte olası bir aksaklığı engellemeyi amaçladığı öne sürüldü. Yapılan açıklamada bazı gemilerinse normal kapasitelerinin yalnızca yarısı kadar yük taşıyabildiğinin altı çizildi.

İsviçre Ren Limanları Direktörü Florian Röthlingshöfer haberde konuya ilişkin bilgi verdi. Röthlingshöfer, su seviyesindeki 10 santimetrelik bir düşüş gemi başına yaklaşık 100 ton daha az yük taşınmasına sebep olduğunu vurguladı.

Gelecekte Normal Olarak Kabul Edilecek

Almanya Federal Su Yolları Mühendislik ve Araştırma Enstitüsü Direktörü Christoph Heinzelmann de konuyu değerlendirdi.

Heinzelmann, bugün istisna olarak yaşan söz konusu durumun gelecekte normal olarak kabul edileceği yönünde tahminini bildirdi. Bu sebepten daha fazla kısıtlamanın gündeme geleceğini savundu.

Ren Nehri’nden geçen 8 bin 900 geminin yeniden onarımının 99 milyar dolara mal olabileceği öngörülüyor. Ayrıca yapılması gerekenlerin onarımla sınırlı kalmadığına da dikkat çekildi.

Tüm bunlara ek olarak ekstra envanterler ve yeterli depolama alanlarına ihtiyaç olduğu vurgulanırken, hükümet çalışmalarınınsa yavaş ilerlediği bildirildi.

Ren Nehri, kıyılarında sanayi devlerinin doğmasına yardımcı olarak yüzyıllardır güvenilir bir nakliye yolu olarak kullanılıyor. Ancak iklim krizi sebebiyle o günler sona eriyor. Bu duruma Almanya hükümeti ayak uyduramadığı içinse mücadele acil hale geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu