Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Gazını Kesen Rusya’dan Vietnam ile İş Birliği

Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya, Batılı ülkeler ile bağını giderek keserken, Vietnam ile olumlu gelişmeler yaşandığı aktarıldı.
Avrupa’nın Gazını Kesen Rusya’dan Vietnam ile İş Birliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara tepkisiz kalmayan Rusya Federasyonu, Avrupa’ya yolladığı doğalgazı kesmeye devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararıyla, gaz ödemelerinde ruble zorunluluğuna uymayan ülkeler, birer birer gaz kesintisi ile karşı karşıya kalıyor.

Putin, Nisan ayının başında imzaladığı kararnamenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Rus gazından vazgeçemeyeceğini ancak ihracat için gözünü Doğu’ya çevirdiğinin sinyalini vermişti.

Rus haber ajansının bugün aktardığı bir bilgiye göre ise Rusya ve Vietnam gaz projeleri konusunda iş birliğine hazırlanıyor.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu çerçevesinde basın mensuplarını sorularını yanıtlandıran Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Vietnam’ın Rusya’da proje üretiminde yer alabileceğini söyledi.

Vietnam’da gaz hedeflerinin geliştirilmesine ilişkin yeni projeleri görüştüklerini söyleyen Novak, Zarubezhneft ve Gazprom olarak ortak projeleri olduğunu ifade etti.

Şimdi Kayıt Olun

Vietnam ile olumlu görüşmeler yaptıklarını söyleyen Rus bakan, bu ülkeye petrol ürünleri teslimatını da artırabileceğini kaydetti.

Fransa’nın Doğalgazı Tamamen, İtalya’nın ise Yarısı Kesildi

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Fransa’ya 15 Haziran’dan itibaren Rus enerji şirketi Gazprom’un sağladığı doğalgaz akışı tamamen durduruldu.

Avrupa’nın ve Fransa’nın en büyük doğalgaz dağıtıcılarından GRTGAZ’dan yapılan açıklamada Fransa’nın gaz stokunun yüzde 50’den 56’ya yükseldiği, bu nedenle kesinti olmasına rağmen ülkede enerji sıkıntısı olmayacağı söylendi.

İtalya ise Gazprom’un gönderdiği gaz miktarının yüzde 50 oranında azaltılacağını duyurdu.

Rusya, Nisan ayında ruble ile ödeme sistemini kabul etmediği için Finlandiya, Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın