Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Enerji Bağımsızlığı Tehlikede mi? Putin Yanıtladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, enerji sektöründeki stratejik ortaklıkları değerlendirirken, Türkiye'nin Rusya için en güvenilir partner olduğunu belirtti. İşte detaylar;
Avrupa’nın Enerji Bağımsızlığı Tehlikede mi? Putin Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enerji sektöründeki son gelişmeler hakkında Rossiya-1 televizyonuna açıklamalarda bulundu. Putin, Avrupa’nın enerji sektöründe geri dönüşü olmayan bir sürece girdiğini belirterek Türkiye’nin ise en güvenilir ortak olduğunu vurguladı.

TürkAkım projesi üzerinden yapılan sevkiyatların önemine değinen Putin, Rusya’nın enerji kaynaklarını kısıtlamadığını, tam tersine her şeyi verdiklerini ifade etti.

Batılı ülkelerin Rus gazını terk ederek Rus ekonomisine zarar vermeyi hedeflediğini dile getirdi. Ancak sürecin beklenenden farklı geliştiğini ve Avrupa’nın geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini ileri sürdü.

Alman Hükümeti Kendi Ekonomisine Zarar Veriyor

Alman hükümetinin izlediği politikanın kendi ekonomilerine zarar verdiğini savunan Putin, Rus gazının sevkiyatını kısıtladığı yönündeki suçlamaları reddederek, Türkiye’nin güvenilir bir ortak olduğunu vurguladı.

Rusya’nın artık Avrupa yerine farklı güzergahlardan enerji ihraç etmeyi tercih ettiğini ve enerji sektöründeki bağımlılığını azaltarak ekonominin enerji dışı kısmının daha hızlı büyümesini hedeflediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Avrupa’ya daha az gaz ihraç ettiği dönemde daha fazla kazanç elde ettiğini belirten Putin, ancak enerji dışı sektörlere daha fazla odaklanmanın önemine dikkat çekti.

Son olarak Rusya’nın doğal gaz ihracatında yeni stratejiler izlediğini ve enerji kaynaklarını iç sorunları çözmek için kullanmayı amaçladıklarını ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın