Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Dev Ekonomisi için Teknik Resesyon Uyarısı

Almanya Merkez Bankası, ülke ekonomisinde artan finansman maliyetleri ve dış talepteki zayıflık nedeniyle teknik resesyon beklendiğini açıkladı. İşte detaylar;
Avrupa’nın Dev Ekonomisi için Teknik Resesyon Uyarısı
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya için resesyon değerlendirmelerini yapılıyor. Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), bir dizi başlığa dikkat çekerek ülke ekonomisinin teknik resesyona girebileceğini belirtti.

Bundesbank dış talepteki zayıflık, tüketici harcamalarındaki temkinli duruş ve artan finansman maliyetlerinin yatırımları sınırlandıracağını belirtti ve Almanya ekonomisinin 2024’ün ilk çeyreğinde daralma göstererek teknik resesyona girebileceğini paylaştı.

Şubat ayına yönelik ekonomik değerlendirmelerin yer aldığı raporda, Almanya ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde daraldığı hatırlatıldı. Bazı “ters rüzgarların” 2024’ün başlarında da devam edeceği ve ekonomik üretimin ilk çeyrekte bir miktar gerileyeceği ifade edildi.

Yatırımlar Sınırlı Kalacak

Banka tarafından yapılan açıklamada artan finansman maliyetlerinin etkisiyle ülkedeki yatırımlarının sınırlı kalmaya devam edeceği kaydedildi. Bunun yanında demir yolu ve hava taşımacılığı sektörlerinde grevlerin üretimi olumsuz etkileyeceği bildirildi.

Sanayi ve inşaat sektörlerinde birikmiş siparişlere işaret eden Bundesbank, bunların giderek azaldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kısa süreli bir resesyon kaygısı öne çıksa da uzun süreli düşüşe neden olabilecek geniş tabanlı bir resesyonun öngörülmediği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.