Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın Dev Ekonomileri Mart’ta Yukarı Yönlü Şaşırttı

Almanya’nın ardından Avrupa’nın en büyük ekonomileri olan Fransa ve İtalya’da ekonomiye ilişkin Mart verileri beklentileri aştı.
Avrupa’nın Dev Ekonomileri Mart’ta Yukarı Yönlü Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Bugün piyasaların beklediği ana ekonomik verilerden Fransa ve İtalya için güven göstergeleri açıklandı. Bu hafta açıklanan Ifo anketi, Alman ekonomisinin bankacılık türbülansına rağmen iyileştiğini gösterirken Fransa ve İtalya’dan da yukarı yönlü rakamlar geldi.

Fransa’da İş İklimi Dirençli Bir Ekonomiye İşaret Ediyor

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan iş güveni göstergesi, Mart’ta 104 seviyesinde gerçekleşirken 103 yönündeki tahminleri aştı. Genel olarak, güven seviyeleri sabit ve uzun vadeli ortalamanın hemen üzerinde kaldı.

ING Ekonomisti Charlotte de Montpellier, Fransa’da iş ikliminin dirençli bir ekonomiye işaret ettiğini söyledi. Uzmana göre emeklilik reformunu çevreleyen sosyal gerilimlere rağmen iş dünyası hissiyatı Mart ayında sadece biraz düştü.

“Bu, önümüzdeki çeyrekler için görünüm makul kalsa bile Fransa’daki faaliyetin dirençli olduğunu teyit ediyor” diyen Charlotte de Montpellier, Mart’ta 104 seviyesinde gerçekleşen göstergenin Haziran ayından bu yana 102 ile 104 arasında dalgalanarak oldukça istikrarlı kaldığını belirtti.

Ekonomist, Fransa ekonomi için 2022’deki yüzde 2,6’lık büyümenin ardından 2023 ve 2024’te yüzde 0,7’lik büyüme beklentilerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İtalya’da Tüketici Güveni 1 Yılın Zirvesinde

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) verileri, yukarı yönlü şaşırttı.

Açıklanan raporlara göre İtalya’da tüketici güveni Mart’ta 105,1’e yükselirken işletme güveni 104,2’ye yükseldi. Her iki gösterge rakam da piyasa tahminlerinin üzerinde geldi.

Tüketici güveni, artan enerji fiyatları ve Ukrayna’daki savaşın sonuçları hafifledikçe, Şubat’taki 104’ten artarak Şubat 2022 sonrası en yüksek değere ulaştı.

Güçlü okuma, tüketicilerin ekonomik ortamda daha iyimser olduğunu belirtmeleriyle anketin tüm alt sektörlerindeki artışla yönlendirildi. İtalya’da imalat güveni de bir önceki ayda yukarı yönlü revize edilen 103’ten Mart’ta 104,2’ye yükseldi. Bu, Temmuz 2022 sonrası en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.