Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Enflasyon Mayıs’ta Beklenen Düşüşü Gösterdi

Euro Bölgesi'nde enflasyon, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 6,1 seviyesinde belirlenerek, öncü göstergeleri doğruladı.
Avrupa’da Enflasyon Mayıs’ta Beklenen Düşüşü Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin mayıs ayı nihai enflasyon verilerini açıkladı. Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Mayıs ayında son okumalara göre yüzde 6,1’e geriledi. Nisan’da yüzde 7 seviyesinde gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi için enflasyon ilk okumalarda da yüzde 6,1 oranını işaret ediyordu. Çekirdek TÜFE Mayıs ayında aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 5,3 oldu.

AB’de ise Nisan’da yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon Mayıs’ta yüzde 7,1 seviyesine geriledi. Enflasyon 2022’nin Mayıs ayında Euro Bölgesi’nde yüzde 8,1, AB’de yüzde 8,8 seviyesindeydi.

En Yüksek Enflasyon Macaristan’da

Yıllık enflasyon yüzde 21,9 ile en yüksek Macaristan’da gerçekleşirken, onu yüzde 12,5’le Polonya ve Çekya, yüzde 12,3’le Slovakya ve Letonya, yüzde 11,2 ile Estonya, yüzde 10,7’yle Litvanya izledi.

İtalya’da enflasyon Mayıs’ta yüzde 8, Fransa’da yüzde 6, Almanya’da yüzde 6,3, Belçika’da yüzde 2,7, Danimarka’da yüzde 2,9, İspanya’da yüzde 2,9, Kıbrıs’ta yüzde 3,6, Finlandiya’da yüzde 5, İrlanda’da yüzde 5,4 oranlarında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası, dün açıkladığı karar ile politika faizini 25 baz puan artırdı. AMB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu, işlerinin henüz bitmediğini, varış noktasına ulaşmadıklarını ve Temmuz ayında da faiz oranlarını artırmaya devam etmelerinin büyük bir olasılık olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.