Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Enflasyon, İşsizlik ve Büyüme Kötüye Gidecek

Avrupa Merkez Bankası'nın beklenen anketi yayımlandı. Durgunluk endişelerinin arttığı Avrupa'da enflasyon, büyüme ve işsizlik kötüye gidecek...
Avrupa’da Enflasyon, İşsizlik ve Büyüme Kötüye Gidecek
HABER GİRİŞ

Dün faizi 75 baz artıran Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün çeyreklik tahminlerini yayımladı. Beklenen ECB Profesyonel Tahminciler Anketi’nin üçüncü çeyrek sonuçları, enflasyon, büyüme ve işsizlik için iyiye işaret etmedi.

Artan resesyon endişelerine rağmen faiz oranlarını 2009 sonrası en yüksek seviyelere çıkaran Avrupa Merkez Bankası’nın anketi, mevcut karamsarlığa eklendi.

Eylül çeyreğine ilişkin ankete göre enflasyon beklentileri 2022-2024 ufku için daha da yukarı revize edildi.

Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) beklentileri aşağı yönlü değiştirilirken işsizlik oranı beklentileri yükseltildi. 2022-2024 için yükseltilen enflasyon tahminleri sırasıyla yüzde 8,3, yüzde 5,8 ve yüzde 2,4 oldu. Bu yıl için tahmin 1, 2023 için 1,2 ve 2023 için 0,3 puan yükseltildi.

Ankete katılanlara göre, yukarı yönlü revizyonlar öncelikle daha yüksek (petrol dışı) enerji ve gıda fiyatlarının yanında bunların diğer fiyatlara geçişini ve daha yüksek tahmini ücret artışını yansıttı.

2027 için olan daha uzun vadeli enflasyon beklentileri ise yüzde 2,2’de sabit bırakıldı.

GCM Yatırım Banner

GSYİH büyüme beklentileri 2023 için önemli ölçüde aşağı revize edildi. Ankete katılanlar 2023 için yüzde 0,1 ile büyük ölçüde durgunluk beklediğini bildirdi. Aynı zamanda büyümenin 2022’nin üçüncü çeyreği ile 2023’ün ilk çeyreği arasında yüzde 0,7’lik bir kümülatif düşüşle negatif olacağı öngörüldü.

Bu, devam eden yüksek enerji fiyat baskılarına, hanehalkının satın alma gücünü etkileyen enflasyona, daha zayıf bir küresel ekonomiye ve daha sıkı para politikasına bağlandı.

İşsizlik oranı beklentileri tüm ufuklar için 0,1 ile 0,4 puan arasında yukarı yönlü revize edildi. İşsizliğin, 2023’te yüzde 7,1’e yükseleceği ve daha sonra kademeli bir düşüşle 2027’ye kadar yüzde 6,6’ya gerileyeceği tahmininde bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.