Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da 2022’nin Son Çeyreğinde Saatlik İşçi Maliyeti Arttı

Eurostat tarafından yayımlanan verilerde Avrupa Birliği ülkelerinde saatlik işçi maliyetlerinde artış saptandı. Detaylar haberde...
Avrupa’da 2022’nin Son Çeyreğinde Saatlik İşçi Maliyeti Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ülkelerinde 2022’nin dördüncü çeyreğine ilişkin saatlik işçi maliyetleri verilerini yayımladı. Buna göre söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde saatlik iş gücü maliyeti yüzde 5,7 arttı.

Avrupa Birliği’nde (AB) 20-64 yaş arası kişilerin istihdam oranı 2022’nin üçüncü çeyreğine kıyasla 0,2 puan arttı. Böylece 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 74,9 oldu.

2022’nin son çeyreğinde AB Üye Devletleri arasında istihdam oranları değişlik gösterdi.

İstihdam oranında Hırvatistan ve Malta’da 1,4 puanlık, Polonya’da 0,9 puanlık, Bulgaristan ve İtalya’da 0,7 puanlık artış kaydedildi.

12 AB Üye Devletinde istihdam artarken, Belçika, Almanya, Fransa ve Romanya’da sabit kaldı. Litvanya’da 1,5 puanlık, Lüksemburg ve Danimarka’da 0,4 puanlık azalış kaydedildi.

2022’nin üçüncü çeyreğinde tüm işsizlerin yüzde 24,5’i iş buldu. Ayrıca üçüncü çeyrekte çalışanlardan 2,5 milyonu, 2022’nin dördüncü çeyreğinde işsiz kaldı ve 5,0 milyonu iş gücünden çıktı.

2022’nin üçüncü çeyreğinde iş gücü dışında sayılanlardan 5,2 milyonu 2022’nin dördüncü çeyreğinde istihdama, 3,7 milyonu ise işsizliğe geçiş yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu