Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Yeni Yıla Grevlerle, Enflasyonla ve Endişelerle Girecek

Enerji krizinden dolayı kaygıların tavan yaptığı Avrupa ülkelerinde talepleri reddedilen işçiler Noel’de grev yapacak. İşte detaylar;
Avrupa Yeni Yıla Grevlerle, Enflasyonla ve Endişelerle Girecek
HABER GİRİŞ

Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır görülmemiş kasvetli ekonomik gidişat, milyonlarca Hristiyanın Noel kutlamalarını etkileyecek. Fransa, İspanya ve İngiltere’de artan enflasyon ve yaşam maliyetleri karşısında maaşların eridiği düşünülüyor. Birçok sektörde kitlesel iş bırakma eylemleri yapılıyor. Bu durum, Avrupa ülkelerinin yeni yıla karamsar bir psikolojide girmesine neden olacak.

Havalimanlarında görev yapan sınır güvenlik personelleri Noel sürecinde 8 günlük greve gidecek. Kamu ve Ticari Hizmetleri Sendikasına (PCS) üye olan sınır güvenlik personelleri Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Heatrow ve Manchester ve Newshaven limanlarında grev yapacak.

PCS sendikası hükümetin sunduğu yüzde 2’lik maaş artışını kabul etmeyerek yüzde 10’luk bir talepte bulunmuşlardı. Söz konusu eyleme katılacak 1000 personelin büyük çoğunluğunu pasaport kontrol bölgesinde çalışan personeller oluşturuyor. Bu sebeple Noel’de havalimanlarında uzun kuyruklar olması bekleniyor. Söz konusu eylemler sonucu Avrupa’da onlarca uçuşun iptal edileceği düşünülüyor.

İngiltere’de 40 bin demir yolu çalışanı da Noel boyunca greve gidecek. Bunun haricinde trafik görevlileri, otobüs şoförleri, posta servisi çalışanları da greve katılacak.

Fransa’da demir yolu çalışanları da maaş artış talebi nedeniyle grev yapacak. Bu durum sebebiyle 800 bin kişiden yaklaşık 200 bininin yolculuk yapamayacağı tahmin ediliyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.