Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Parlamentosu: Gazze’deki İnsani Durum Endişe Verici

Avrupa Parlamentosu, Gazze'ye insani koridor açılması için uluslararası toplumla iş birliği yapma çağrısında bulundu. Detaylar haberin devamında;
Avrupa Parlamentosu: Gazze’deki İnsani Durum Endişe Verici
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu (AP), Mısır ve İsrail’e Gazze Şeridi’ne insani koridor açılması için uluslararası toplumla iş birliği yapma çağrısında bulundu. İsrail’in uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kendini savunma hakkını ise tanıdı.

AP Genel Kurulunda gerçekleştirilen oylamada İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili karar tasarısı 500 lehte, 21 aleyhte ve 24 çekimser oyla kabul edildi.

AP’den İsrail’e Destek ve Uluslararası Hukuk Çağrısı

Karar tasarısında Hamas’ın İsrail’e yönelik vahşi terör saldırıları kınanırken terör örgütü olarak nitelendirilen Hamas’ın ortadan kaldırılması gerektiğinin altı çizildi. İsrail’e ve halkına destek verildi.

Hamas tarafından kaçırılan tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunulurken İsrail’in “uluslararası hukukta yer alan ve sınırlandırılan” meşru müdafaa hakkının tanındığı ifade edildi.

İsrail’in herhangi bir eyleminin uluslararası insancıl hukuka kesinlikle uymasının gerektiğine vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

“Çatışmalar Durdurulsun”

Parlamento ayrıca hem Hamas’ın saldırılarının hem de İsrail’in tepkisinin bölgedeki şiddet döngüsünü güçlendirme riski taşıdığına dikkat çekti.

Çatışmaların “insani açıdan durdurulması” çağrısında bulunulurken BM çalışanları, sağlık çalışanları ve gazeteciler de dahil olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya saldırmanın uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olduğu bildirildi.

Milletvekilleri, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’nde yakın zamanda meydana gelen patlamada yüzlerce masum insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle derin yas tutttuklarını da belirtti.

Kararda, bunun kasıtlı bir saldırı ve savaş suçu olup olmadığının belirlenmesi için uluslararası hukuka göre bağımsız bir soruşturma yapılması ve eğer öyleyse faillerin sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu.

Gazze Şeridi’nde hızla kötüleşen duruma ilişkin ciddi endişelerini dile getiren Parlamento, bir yanda Filistin halkı ve onların meşru istekleri ile diğer yanda Hamas terörist grubu arasında ayrım yapılmasının önemini vurguladı.

İnsani Koridor Çağrısı

Uluslararası topluma bölgedeki sivil nüfusa yönelik insani yardımı sürdürme ve yardımları artırma çağrısında bulunuldu.

Mısır ve İsrail, Gazze Şeridi’ne insani koridorlar kurmak için uluslararası toplumla iş birliği yapmaya davet edildi.

Kararda İran’ın Hamas’a ve Gazze Şeridi’ndeki diğer terörist gruplara verdiği destek şiddetle kınanırken İran ile Katar ve Rusya gibi ülkelerin bölgedeki terörizmi finanse etme ve desteklemedeki rolünün araştırılması talep edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın