Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Üyesinden İkinci Tarihi Hamle Mesajı

Euro üzerindeki baskılar artarken gözler Avrupa Merkez Bankası’na çevrildi. Bugün gelen yorum, FED’in izlenebileceğini gösterdi.
Avrupa Merkez Bankası Üyesinden İkinci Tarihi Hamle Mesajı
HABER GİRİŞ

FED’in bu hafta ardışık üçüncü 75 baz puanlık artırımını yapması üzerine Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerindeki baskılar arttı. Eylül’de tarihin en büyük artırımını yapan ECB’nin Ekim’de ne kadar agresif davranacağı tartışılmaya başlandı.

Avrupa Merkez Bankası Üyesi Isabel Schnabel, dün yaptığı açıklamada faizin daha da yükseltilmesi gerektiğini söylerken bugün başka bir üyeden şahin söylemler geldi.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Martins Kazaks, Ekim ayında 75 baz puan artırım için destek vereceğini belirtti.

Ancak halen 50 ile 75 baz puan arasında gidip geldiğini ekledi. Kazaks, 75 baz puan artırım yorumuyla Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Edward Scicluna ile çelişti. Scicluna, geçen haftaki konuşmasında kurumun faiz artırmaya devam edeceğini ancak gelecek hamlelerin Eylül’deki tarihi adım kadar büyük olmayacağını söylemişti.

Öte yandan Kazaks, bugün daha önce Letonya’da bir TV programında yaptığı görece iyimser açıklamalarla dikkat çekti. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının Avrupa’nın ekonomik durumuna olumsuz darbeler vermeye devam ettiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Letonya’da ve Avrupa’da ekonominin bir bütün olarak yavaşlamasının nedenini savaş olarak gösterdi. Resesyon olacağını kabul etse de bunun 2008 krizindeki kadar derin olmayacağını dile getirdi.

Çünkü Kazaks’a göre şu anda Letonya ekonomisinin ciddi bir iç sorunu yok. Letonya Merkez Bankası Başkanı, enerji kaynağı sorununun önümüzdeki kış için yeterli enerjiyi sağlayacak şekilde çözülmesinin son derece önemli olduğunu da vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.