Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Üyesinden Aşırı Sıkılaştırma Uyarısı

Avrupa Merkez Bankası'ndan Fabio Panetta, beklenen konuşmasında faiz artırımlarını savunurken aşırı sıkılaşmaya karşı uyardı. Detaylar haberde;
Avrupa Merkez Bankası Üyesinden Aşırı Sıkılaştırma Uyarısı
Yorum

Geçen ayın sonunda 75 baz puan artırımla politika faizini yüzde 2’ye yükselten Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) sıkılaşmaya devam edeceği yönünde mesajlar gelirken Panetta şaşırttı. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, bugünkü konuşmasında fazla sıkılaşmaya karşı uyardı.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini söylese de üretim kapasitesini yok edip ekonomik gerilemeyi derinleştirebileceği için aşırı sıkılaştırmadan kaçınması gerektiğini vurguladı.

“Talebi aşırı ve kalıcı bir şekilde sıkıştırırsak, çıktıyı kalıcı olarak trendin altına itme riskiyle karşı karşıya kalırız” diyen Panetta, enflasyonla mücadele hakkında şöyle konuştu:

“Enflasyon beklentileri sabit kaldığı sürece, para politikası ayarlamalı ama aşırı tepki vermemeli. Arz ve talep dinamiklerini çevreleyen belirsizlik, ayarlamanın ne kadar ileri gitmesi gerektiği konusunda ihtiyatlı olmamızı gerektiriyor.”

Politika yapıcılar, enflasyon beklentilerinin büyük ölçüde ECB’nin yüzde 2 hedefinin yakınında sabitlendiğini iddia etseler de Avrupa Komisyonu’nun son tahmini 2024’de yüzde 2,6 enflasyon öngörüsüyle yukarı yönlü risklere işaret etti.

Para politikasının önemli ölçüde daha karmaşık hale geldiğini söyleyen Panetta, uygun para politikası tepkisini tasarlarken, merkez bankalarının iki temel yargıya varması gerekeceğini aktardı. Bir tanesi ekonomiyi vuran şokların kaynağı iken diğerinin kalıcılıkları olduğunu dile getirdi.

Sonuç olarak Panetta, diğer üyelere kıyasla sıkılaşma hakkında daha temkinli konuşmasıyla öne çıktı. Son dönemde ECB Üyelerinden Francois Villeroy de Galhau gibi birçok yetkiliden faiz artırımlarına ilişkin şahin açıklamalar geldi. Galhau, faiz artırımları için verdiği tarihle korkuturken gerekçesini enflasyon olarak vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu