Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz Ayı Toplantı Tutanakları Ekonomik Yavaşlamanın Süreceğini Söylüyor!

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 25 Temmuz'da gerçekleştirdiği toplantının tutanakları bugün açıklandı.
Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz Ayı Toplantı Tutanakları Ekonomik Yavaşlamanın Süreceğini Söylüyor!
HABER GİRİŞ

Bu sıralar küresel merkez bankaları ard arda faiz indirimine giderek politika faizinde genişlemeye giderken AMB de beklenen faiz kararını Temmuz ayı sonunda ilan etmişti.

Beklentiler doğrultusunda gerçekleşen bir gelişmeyle faiz indirimine yönelmeyen bankanın Eylül ayında bir indirim uygulayabileceği söz konusuydu.

AMB’nin 25 Temmuz günü gerçekleştirdiği bu önemli toplantının ardından merakla beklenen tutanaklar nihayet bugün yayınlandı. Bankanın politika yapıcıları Euro Bölgesi’nin ekonomisini dikkate alarak bazı konularda fikir birliğine ulaştı.

Politika yapıcılar, enflasyondaki düşüş beklentilerinin korkulara sebep verdiği ve Euro Bölgesi’nin yavaşlayan ekonomisinin beklenenden daha uzun süreli olacağı konusunda hemfikir.

Politika Yapıcılar Bazı Konularda HemfikirBankanın bugün yayınlanan toplantı tutanaklarında küresel ticaretten beklentilerin zayıf olduğu ifade edilirken, ticaret savaşının yarattığı gerilimin imalat sektöründe daralmayı beraberinde getirdiği açıklandı.

Diğer taraftan 25-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen toplantı neticesinde mevcut durumun hizmet sektörü açısından öncü bir gösterge niteliği taşıyabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Tutanaklarda işaret edilen bir diğer husus ise negatif mesajlar veren Euro Bölgesi ekonomisi ile Yönetim Konseyi’nin enflasyon hedefine orta vadeli güvence sağlamak amacıyla gerekli araçlara sahip olmaması sebebiyle piyasanın endişeleri arasında denge sağlanması gerektiği oldu.

AMB Başkanı Mario Draghi ile meslektaşlarının Euro Bölgesi’nin zayıflayan ekonomisiyle başa çıkmak amacıyla farklı bir parasal teşviğe ortam oluşturduğu da toplantıda ele alınan konular arasında.

AMB Başkanı Mario DraghiDiğer bir yandan pek çok yatırımcı 12 Eylül’de AMB’nin faiz indirimine gideceğine dair beklentilerini sürdürüyor. Bunun yanında büyük çaplı varlık alımlarının tekrar başlatılacağını öngören ekonomistlerin sayısı da bir hayli fazla. Tutanaklar ayrıca AMB üyelerini genişleme eğiliminde kalma ve destekleyici bir pozisyon izlemenin bir süre devam etmesi gerektiği konusunda fikir birliğine ulaştırdı.

Yine bu tutanaklar kapsamında AMB üyeleri ekonomik büyümenin zayıflamaya devam etmesi halinde bir teşvik paketine gereksinim olacağını öngördü. Söz konusu bu teşvik paketlerinin yeni varlık alımları ile faiz indirimlerini içermesinin mümkün olduğu belirtildi. Başkan Draghi de kritik toplantının ardından yaptığı basın toplantısında parasal teşviklerin önemine vurgu yapmıştı.

Bunlarla birlikte iki gün önce AMB üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, orta vadeli enflasyon görünümünün hedeflenen seviye olan %2’nin altında kalması durumunda AMB’nin Yönetim Konseyi’nin derhal bir şeyler yapması gerektiğini dile getirdi.

Bundan kısa bir süre önce ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte Fed’in faiz indirimi uygulaması durumunda AMB’nin üzerindeki “parasal teşvik baskılarının” artacağını iddia etmişti. 25 Temmuz’da Fed faizleri indirmiş, fakat aynı gün AMB’den benzer hamle gelmemişti. Bankanın beklentiler doğrultusunda hareket edip Eylül ayında bir faiz indirimine gidip gitmeyeceği ise şu an için bir netliğe kavuşmuş değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın