Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Komisyonu Alışveriş Sitelerini Aldatıcı Buldu

Avrupa tarafından yapılan araştırmaya göre ülkelerinde faaliyet gösteren çevrimiçi alışveriş sitelerinin yaklaşık yüzde 40 aldatıcı bulundu. İşte detaylar;
Avrupa Komisyonu Alışveriş Sitelerini Aldatıcı Buldu
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu bugün 23 Üye Devlet ve Norveç ile İzlanda’nın ulusal tüketiciyi koruma yetkilileri perakende web sitelerinin tarama sonuçlarını yayımladı. Taramanın 399 çevrimiçi alışveriş sitesini kapsadığı, bunların 148 tanesinde ise tüketiciyi aldatıcı bulguların saptadığı kaydedildi.

Söz konusu incelemenin tekstilden elektronik cihazlara kadar çeşitli ürün satışı gerçekleştiren sitelerde yapıldığı belirtildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada Adaletten Sorumlu Komiser Didier Reynders’ın da görüşlerine yer verildi. Reynders konuya ilişkin şu şekilde konuştu;

“Taramamız, çevrimiçi alışveriş web sitelerinin yaklaşık yüzde 40’ının tüketicilerin güvenlik açıklarını kullanmak veya onları kandırmak için manipülatif uygulamalara güvendiğini gösteriyor. Bu davranış açıkça yanlıştır ve tüketicinin korunmasına aykırıdır.”

Sitelerin Yüzde 70’i Tüketiciden Önemli Bilgileri Saklıyor

İnceleme sonucunda toplamda 42 internet sitesinde, belirli ürünlerin satın alınması için son süreyi içeren sahte geri sayım sayaçlarının uygulandığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

54 web sitesinin ise görsel tasarımlar ve dil seçenekleri ile tüketicileri aboneliklerden daha pahalı ürünlere yönlendirdiği vurgulandı. Ayrıca teslimat seçeneklerine kadar yönlendirdiği eklendi.

Araştırılan sitelerden 70’inin ise tüketicilerden önemli bilgileri sakladığı ve daha az görünür hale getirdiği tespit edildi. 23 web sitesinin tüketicileri bir aboneliğe girmeye yönlendirmek amacıyla bilgi sakladığı görüldü.

Taranan web sitelerinden 102’sinin uygulamalarını da içeren incelemede, bunlardan 27’sinin üç karanlık model kategorisinden birine sahip olduğu belirtildi. Karanlık model, internet sitelerinin kullanıcıları kendi istekleri dışında hareket etmeye yönlendiren tasarım hilelerini kapsıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.