Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Komisyonu Alışveriş Sitelerini Aldatıcı Buldu

Avrupa tarafından yapılan araştırmaya göre ülkelerinde faaliyet gösteren çevrimiçi alışveriş sitelerinin yaklaşık yüzde 40 aldatıcı bulundu. İşte detaylar;
Avrupa Komisyonu Alışveriş Sitelerini Aldatıcı Buldu
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu bugün 23 Üye Devlet ve Norveç ile İzlanda’nın ulusal tüketiciyi koruma yetkilileri perakende web sitelerinin tarama sonuçlarını yayımladı. Taramanın 399 çevrimiçi alışveriş sitesini kapsadığı, bunların 148 tanesinde ise tüketiciyi aldatıcı bulguların saptadığı kaydedildi.

Söz konusu incelemenin tekstilden elektronik cihazlara kadar çeşitli ürün satışı gerçekleştiren sitelerde yapıldığı belirtildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada Adaletten Sorumlu Komiser Didier Reynders’ın da görüşlerine yer verildi. Reynders konuya ilişkin şu şekilde konuştu;

“Taramamız, çevrimiçi alışveriş web sitelerinin yaklaşık yüzde 40’ının tüketicilerin güvenlik açıklarını kullanmak veya onları kandırmak için manipülatif uygulamalara güvendiğini gösteriyor. Bu davranış açıkça yanlıştır ve tüketicinin korunmasına aykırıdır.”

Sitelerin Yüzde 70’i Tüketiciden Önemli Bilgileri Saklıyor

İnceleme sonucunda toplamda 42 internet sitesinde, belirli ürünlerin satın alınması için son süreyi içeren sahte geri sayım sayaçlarının uygulandığına dikkat çekildi.

54 web sitesinin ise görsel tasarımlar ve dil seçenekleri ile tüketicileri aboneliklerden daha pahalı ürünlere yönlendirdiği vurgulandı. Ayrıca teslimat seçeneklerine kadar yönlendirdiği eklendi.

Araştırılan sitelerden 70’inin ise tüketicilerden önemli bilgileri sakladığı ve daha az görünür hale getirdiği tespit edildi. 23 web sitesinin tüketicileri bir aboneliğe girmeye yönlendirmek amacıyla bilgi sakladığı görüldü.

Taranan web sitelerinden 102’sinin uygulamalarını da içeren incelemede, bunlardan 27’sinin üç karanlık model kategorisinden birine sahip olduğu belirtildi. Karanlık model, internet sitelerinin kullanıcıları kendi istekleri dışında hareket etmeye yönlendiren tasarım hilelerini kapsıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu