Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa ile Çin Arasındaki Swap Anlaşması Yine Uzatıldı!

Avrupa Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması için tarih uzatıldı. Böylelikle anlaşmada üçüncü kez uzatmaya gidildi.
Avrupa ile Çin Arasındaki Swap Anlaşması Yine Uzatıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yaptığı açıklamada Çin Merkez Bankası (PBOC) ile swap anlaşmasının 3 yıl daha uzatıldığını duyurdu. Anlaşmanın 8 Ekim 2025’e kadar süreceği ve maksimum büyüklüğünün 350 milyar renminbi ve 45 milyar euro (43.65 milyar $) olarak değişmeyeceği belirtildi.

ECB açıklamasına göre Eurosystem açısından bakıldığında bu düzenleme, renminbi pazarında aksaklıklar durumunda Euro Bölgesi bankalarının ani ve geçici Çin yuanı likidite sıkıntısının giderilmesine yardım edecek.

Likidite sağlayıcı düzenlemelerin küresel finansal istikrara katkı sağladığını aktaran ECB, yapılan düzenlemenin Euro Bölgesi ile Çin arasındaki büyük hacimli ikili ticaret ve yatırımla tutarlı olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda duyuruda ECB ve PBOC’un maksimum büyüklüğü 350 milyar Çin yuanı ve 45 milyar euro olan ilk 3 yıllık swap anlaşmasını 8 Ekim 2013’te yaptığı bilgisi paylaşıldı. Bunun daha sonra 2016 ve 2019’da üçer yıllığına daha uzatıldığı eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu