Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa ile Çin Arasındaki Swap Anlaşması Yine Uzatıldı!

Avrupa Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması için tarih uzatıldı. Böylelikle anlaşmada üçüncü kez uzatmaya gidildi.
Avrupa ile Çin Arasındaki Swap Anlaşması Yine Uzatıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yaptığı açıklamada Çin Merkez Bankası (PBOC) ile swap anlaşmasının 3 yıl daha uzatıldığını duyurdu. Anlaşmanın 8 Ekim 2025’e kadar süreceği ve maksimum büyüklüğünün 350 milyar renminbi ve 45 milyar euro (43.65 milyar $) olarak değişmeyeceği belirtildi.

ECB açıklamasına göre Eurosystem açısından bakıldığında bu düzenleme, renminbi pazarında aksaklıklar durumunda Euro Bölgesi bankalarının ani ve geçici Çin yuanı likidite sıkıntısının giderilmesine yardım edecek.

Likidite sağlayıcı düzenlemelerin küresel finansal istikrara katkı sağladığını aktaran ECB, yapılan düzenlemenin Euro Bölgesi ile Çin arasındaki büyük hacimli ikili ticaret ve yatırımla tutarlı olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda duyuruda ECB ve PBOC’un maksimum büyüklüğü 350 milyar Çin yuanı ve 45 milyar euro olan ilk 3 yıllık swap anlaşmasını 8 Ekim 2013’te yaptığı bilgisi paylaşıldı. Bunun daha sonra 2016 ve 2019’da üçer yıllığına daha uzatıldığı eklendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.