Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Enerji Tasarrufu için Çalışma Saatini Düşürebilir

Avrupa, enerji tasarrufu için çalışma saatlerini gündemine aldı. Bazı perakendeciler, mesai saatlerini düşürme planları yapıyor. Ayrıntılar haberde;
Avrupa Enerji Tasarrufu için Çalışma Saatini Düşürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın enerji tasarrufu için aldığı son önlem, çalışma saatlerinde düşüşe gitmek oldu.
Enerji arzındaki sıkıntılar baş gösterip, faturalardaki artış devam ettikçe bazı Avrupalı perakendeciler çalışma sürelerini azaltma planı yapıyor.

Avrupa’da enerji patronları ve hükümet yetkilileri tarafından Ukrayna’daki savaş durumuna bağlı olarak kıtlık yaşanmaması için tasarruf çağrısı yapıldı.

Ayrıca tüketiciler ve işletmelerin elektrik kullanımını düşürmesi ve acil durum planlarını uygulamaya koyması önerisinde bulunuldu.

Çok uluslu gıda perakende zinciri SPAR’ın Avusturya şubesinde, yakın zamanda vitrin reklamları için kullanılan aydınlatmaları azalttığı öğrenildi. Bu hamleyle firmanın enerji tüketimini yılda bir milyon kilovat saat azaltacağı tahmin ediliyor.

Belçika’daki gıda ve temel tüketim perakendecileri Colruyt ve Hollanda’daki Ahold’un başta geldiği bazı perakende devleri, enerji tasarrufu için sürdürülebilir enerji programlarına talep gösterdi.

Colruyt’tan yapılan açıklamada, mağazalarda akaryakıt veya doğal gaz yerine tamamen yeşil elektrikle ısıtılan sıfır fosil yakıt uygulamasının devreye sokulduğu bildirildi.
Ayrıca ışıklı tabelalar gibi aciliyeti olmayan kullanımların tercih edilmediği söylendi.

Ahold’un CEO’su Frans Muller’ın açıklaması ise “Açılış saatleri konusunda herhangi bir karar vermedik, daha çok enerji kullanımına bakıyoruz” şeklinde oldu.

Avrupa’nın büyük hipermarketlerinden Leclerc’in patronu, geçen ay yaptığı konuşmada market çalışanlarının mesailerinin düşürülebileceği mesajını vermişti.

Elektrik kesintileriyle başa çıkmak için Fransa’nın en büyük gıda perakendecisinin, mağazalarındaki çalışma saatlerinde kesinti yapılabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu