Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Yeniden Uyanan Deflasyonist Endişeler Daha Fazla Teşviğin Önünü Açıyor

Covid-19 salgınıyla sarsılan Avrupa'da merkez bankası yetkilileri deflasyon korkularıyla yeniden yüzleşmek durumunda kalıyor.
Avrupa’da Yeniden Uyanan Deflasyonist Endişeler Daha Fazla Teşviğin Önünü Açıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs Avrupa’da hayatı, ekonomiyi ve sağlığı derinden yaraladı. Uygulamaya konan teşvik paketleri ve artırılan tahvil alımları büyük miktarlı olmasına rağmen durumu kurtarmak için yetersiz kaldı.

Kötüleşen gidişat Avrupa’da deflasyon korkularının bir süredir yüksek seyretmesine neden oldu. Pandemi süresince Avrupa Merkez Bankası, tahvil alım programlarına yönelerek ekonomiyi desteklemeye odaklandı. Banka Perşembe günü aldığı kararla birlikte programı 600 milyar Euro genişleterek 1 trilyon 350 milyar Euro’ya yükseltmişti.

AMB Yönetim Kurulu üyelerinden biri olan Pablo Hernandez de Cos, yükselen deflasyon korkularının bankayı tahvil artırmaya ittiğini söylemiş ve bu düşünceleriyle de atılan adımları desteklediğini hissettirmişti.

Salgın etkileri hala sürerken, politika yapıcıların artan deflasyon korkularının arasında kaldığı söylendi. Bu durum da ekonomide teşvik için daha fazla çaba harcanacağını işaret eden bir durum olarak yorumlandı.
AMB Deflasyon Senaryo
Kaynak: ECB

Bölgede salgın şiddetini artırdıkça AMB yetkililerinin büyük bölümü yeniden deflasyon endişelerine maruz kalıyor. Bu konuda Chrtistine Lagarde pek çok adım attı ve şimdiye kadar ekonomiyi desteklemek için pek çok girişimde bulundu. Kendisi, dün yaptığı açıklamalarda da bankanın verdiği çabaların fayda sağladığını ifade etmişti.

Avrupa ekonomisine yönelik sert bir resesyon tahmin edilirken, deflasyon endişeleri Lagarde’ın daha fazla parasal teşvik sağlamak için güçlü çabalar göstereceği anlamına geliyor. Bu fikrin kaynağı, AMB’nin geçtiğimiz hafta tahvil artırımına gitmesinden sonra konuşan İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta olarak gösteriliyor. Kendisi kararın ardından deflasyon korkularının nüksettiğini öne sürmüştü.

GCM Yatırım Banner

Christine Lagarde ise hemen her fırsatta AMB önlemlerinin önemli olacağını ifade ediyor;

Çoğu ekonomist, durum böyle giderse pandemi programında tekrar bir artırım yapılabileceğini düşünüyor. Bu yılın ilk çeyreğinde %3,6 daralan Euro Bölgesi ekonomisi resesyon korkularını canlı tutuyor. Deflasyon riski ise uzmanlar arasında fikir ayrılıklarına neden olan bir konuyken bu konuda tartışmaları alevlendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın