Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Borsalarının 2023 Yıllık Performansı Dikkat Çekti!

2023 yılının son işlem gününü yükselişle tamamlayan Avrupa borsaları yılın genelinde de yükseldi ve 2021'den beri en iyi yıllık performans sergilendi. Detaylar;
Avrupa Borsalarının 2023 Yıllık Performansı Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yılın son işlem gününü yüzde 1 değer artışıyla tamamlarken Avrupa borsalarında da benzer tablo gözlemlendi. Avrupa borsaları yılın tamamında yükselirken son dönemin en iyi yıllık performanslarından birine imza atılmış oldu.

Gösterge endeks bu yıl yüzde 12,6 yükseliş kaydederken Merkez Bankalarının sıkılaşma döngüsünün sona erdiğine ve faiz indirimlerinin başlayacağına dair iyimserlik borsaların yükselişinde etkili oldu.

Bunun sonucu olarak Avrupa borsaları, 2023’te 2021 yılından beri en iyi yıllık performansı kaydetmeyi başardı.

Gösterge endeks Stoxx 600 yılın son işlem gününde yüzde 0,2 yükseldi ve böylece endeks yılın tamamında yüzde 12,6’lık artış sergiledi.

En iyi performans yüzde 30‘a yakın artışla İtalya borsasında görüldü. Almanya’da DAX endeksi ülkedeki karmaşık ekonomik görünüme rağmen bu yıl yüzde 20’ye yakın yükseldi ve 2019’dan bu yana en iyi yılını geçirmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Fransız CAC 40 endeksi yüzde 16,4, İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise bölgedeki diğer göstergelerin altında performans göstererek yüzde 3,64 yükseldi.

Merkez Bankalarının önümüzdeki yıl içinde faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentilerle son iki ay içinde tahvil faizleri düşerken küresel piyasalarda ralliler yaşandı.

Sektörel bazda bakıldığında perakende, teknoloji ve inşaat sektörleri, 2023’te daha iyi performans göstererek yüksek faiz oranları korkusunun hafiflemesiyle geçen yılın kayıplarını sildi.

Bu arada bankacılık hisseleri, Credit Suisse krizinin ortasında Mart ayındaki satışlardan toparlanarak yüzde 20’lik bir kazançla göstergeyi geride bıraktı. Kırmızı renkte olan sadece iki sektör vardı: Gıda, içecek ve tütün ile temel kaynaklar.

2024’te Avrupa Borsalarını Neler Bekliyor?

Piyasa stratejistleri ise Avrupa borsalarında gelecek yıla ilişkin farklı görüşlere sahip.

Goldman Sachs ve Citigroup, Stoxx 600’ün gelecek yıl sonunda rekor yüksek seviyeye çıkmasını bekliyor.

Bank of America stratejistleri 2024 yılı ortasında şu anki pozitif unsurların ortadan kalkmasıyla yüzde 18, Societe Generale yavaşlama riski nedeniyle yıl sonunda yaklaşık yüzde 6’lık düşüş bekliyor.

Gama Asset Management Küresel Portföy Yöneticisi Rajeev De Mello ise konuya dair değerlendirmesinde enerji fiyatları, düşen politika faizleri ve Çin büyümesinin istikrar kazanmasına dikkat çekti. Bu unsurların desteğiyle Avrupa borsalarının daha da yükselebileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.