Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği’nden İran’a Yeni Yaptırımlar! Neleri İçeriyor?

AB Konseyi, Rusya'ya Ukrayna saldırılarında destek verdiği gerekçesiyle İranlı bazı kişi ve kuruluşları içeren yeni yaptırımlar uyguladığını duyurdu. Detaylar;
Avrupa Birliği’nden İran’a Yeni Yaptırımlar! Neleri İçeriyor?
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırılarda Rusya’ya verdiği insansız hava araçları gibi askeri destekleri nedeniyle İran’dan bazı kişi kuruluşara kısıtlayıcı tedbirler çerçevesinde yeni yaptırımlar uygulandığını duyurdu.

Konseyden bugün yapılan yazılı açıklamada bu çerçevede İran’dan 6 kişi ve 5 kuruluşun yaptırımlar listesine eklendiği belirtildi.

Söz konusu kişi ve kurumların, İran’ın Ukrayna’daki savaşta kullanması için Rusya’ya sağladığı insansız hava araçlarının geliştirilmesinde ve üretilmesinde rol aldığı ifade edildi.

Alınan kararla birlikte yaptırım listesine Shakad Sanat Asmari, Baharestan Kish Company, havacılık mühendisliği hizmetleri sunan Sarmad Electronic Sepahan Company ve Kimia Part Sivan Company isimli şirketlerin eklendiği belirtildi.

Bu şirketlerin CEO, CEO yardımcısı ve genel müdür pozisyonlarındaki kişilerin de yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu yaptırımlarla, hedef alınan kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve AB’ye seyahat yasağı uygulanacağı ifade edildi.

Mali Kaynak Aktarımının Önüne Geçiliyor

Ayrıca yaptırımların, listelenen gerçek ve tüzel kişilere ya da kuruluşlara doğrudan veya dolaylı olarak fon ve ekonomik kaynak sağlanmasını engelleyici şekilde mali kaynak aktarımını yasakladığı belirtildi.

AB’nin, söz konusu yaptırımları uygulamak amacıyla İran’ın Rusya’ya insansız hava araçları temin ettiğine ilişkin yeterince kanıt toplamak için yaklaşık bir yılı aşkın süredir hazırlık yürüttüğü biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın