Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Uzayı Yeni Rekabet Alanı Olarak Görüyor

Josep Borrell, uzayı gelecekteki rekabet ve muharebe alanı olarak değerlendirerek ülkelerin buna hazırlık yapmaları gerektiğini öne sürdü. Detaylar haberde;
Avrupa Birliği Uzayı Yeni Rekabet Alanı Olarak Görüyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, uzayı geleceğin rekabet ve bir çeşit muharebe alanı olacağı yorumunda bulundu. Borrell, herkesin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Uzay Konferansı’nda konuşma yapan Borrell, uzayın stratejik bir etki alanı haline geldiğini savundu. Uzayın, hayatın her alanında etkin olduğunu belirterek, güvenlik ve savunmada da ana muharebe alanlarından biri olarak görüldüğünü açıkladı.

Yeryüzündeki jeopolitik rekabetin uzayda artacağını öngörerek, uzayın artık rekabet ve cepheleşmenin meydana geleceği bir çeşit muharebe alanı olduğunu ileri sürdü.

2022’de Uzay Çalışmalarına 100 Milyar Dolar Ayrıldı

Giderek daha rekabetçi ve çekişmeli olacak bir uzay ortamına hazırlanılması için fikir sunan Borrell, küresel çapta hükümetlerin uzay çalışmalarına geçen sene 100 milyar dolar ayırdığını bildirdi.

Uzayda şu anda 5 bin 500 uydunun yörüngelerinde dolaştığı bilgisini veren Borrell, uzaydaki uyduların yaklaşık yüzde 10’ununsa ordulara ait veya ordular tarafından kullanıldığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Geri kalan uyduların çoğunun da çift kullanımlı yani hem sivil hem de askerler tarafından kullanıldığına işaret etti. Bu uyduların güvenlik ve savunmayı desteklemek için kritik bilgiler sağladığına dikkat çekti.

Uyduların stratejik önemini anlatmak için Ukrayna’daki savaşı örnek gösteren Borrell, “Uydu görüntüleri ve iletişim, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve tüm halk için oyun değiştirici olduklarını gösterdi.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.