Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği CBDC Çıkarılmadan Önce Riskleri Görmek İstiyor

Avrupa Birliği yetkilileri, merkez bankası para birimi çıkarmadan önce yatırımcılar için potansiyel riskleri araştırıyor.
Avrupa Birliği CBDC Çıkarılmadan Önce Riskleri Görmek İstiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupalıların geleneksel bankalardan önemli miktarda çıkışı önlemek için yeni bir dijital euroya erişmeleri gerekiyor.

Araştırma sonuçları, ECB’den Fabio Panetta’nın merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) hesabının kişi başına 3.000 euro ile sınırlı olacağı ve geleneksel finansta kredi vermeyi desteklemek için hala yeterli para bulunduğundan emin olunması önerisini destekliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası, banknot ve madeni paraların yanı sıra dijital bir fiat para birimi çıkarmayı düşünüyor. Avrupa Birliği yetkilileri ise temkinli davranıyor ve herhangi bir nihai karar vermeden önce CBDC’lerin etkisini anlamak istiyor.

Dijital euro haberlerinin banka hisse senedi fiyatları ve banka kredisi davranışı üzerindeki etkisine dair yeni kanıtlar sunan çalışmada, “Gelişmiş ekonomilerin CBDC’lerle deneyimi yok ve bu nedenle analizin gerçekleştirilebileceğine dair herhangi bir veri yok” ifadelerine yer verildi.

Tüm Riskler Değerlendiriliyor

ECB Genel Direktörü Frank Smets de dahil olmak üzere ekonomistlerden oluşan ekip, CBDC tasarımıyla ilgili daha önceki kamuoyu açıklamalarının banka hisselerini nasıl etkilediğine dayanarak, farklı dijital euro türlerinin borç verme üzerindeki etkisine bakıyor.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler, dolaşımda olması gereken optimum dijital avro miktarının, üç aylık reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 15 ila yüzde 45’i arasında olması gerektiğini tespit etti. Euro bölgesinin üç aylık GSYİH’si yaklaşık 3 trilyon euro olduğundan, Panetta’nın üst sınır önerisi, yüzde 34 ile bu aralığın hemen hemen ortasında yer alıyor.

Çalışma hiçbir miktar sınırı ve ücretlendirme olmadan, dolaşımdaki CBDC miktarının daha fazla olması halinde, bankaların değerlemeleri ve kredileri üzerindeki durağan durum etkilerinin daha büyük olacağını öngörüyor.

ECB’nin yönetim kurulu üyesi Panetta, dijital bir euronun dört yıl içinde çıkarılabileceğini belirtti. Bunun öncesinde politika yapıcıların, kullanıcı gizliliğinin nasıl sağlanacağı gibi sorunlara çözüm üretmesi gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.