Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Afrika’ya Dev Gıda Yardımı Üzerinde Çalışıyor

Edinilen bilgilere göre Avrupa Birliği (AB), gıda kriziyle mücadelede Afrika’ya dev bir paket açıklayacak. İşte detaylar;
Avrupa Birliği Afrika’ya Dev Gıda Yardımı Üzerinde Çalışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle sık sık gündeme gelen küresel gıda krizine ilişkin endişeler artıyor. Ülke liderleri ve uluslararası kuruluşlar gıda krizinden en çok yoksul ülkelerin etkileneceği konusunda uyarıyor.

Dünya Bankası bu ay gıda krizi için 30 milyar dolarlık yardım açıklarken bir diğer hamle de AB’den geldi. Bloomberg’in kaynaklara dayandırdığı haberine göre AB Afrika’ya 500 milyon euro değerinde yardım paketi sunmayı planlıyor.

AB Afrika’ya 500 Milyon Euro Gıda Yardımı Üzerinde Çalışıyor

İsmini vermeyen yetkililer, bugün Brüksel’de bir araya gelen AB liderlerinin, Afrika’ya yapılacak yardımı artırmak için Avrupa Kalkınma Fonu’ndaki kullanılmayan rezervleri kullanmayı tartıştığını söyledi.

AB’nin planının nihai olmadığı ve ayrıntıların AB’nin yürütme kolu Avrupa Komisyonu tarafından tartışılacağı bildirildi.

Dün Rusya’ya yönelik petrol ambargosunu duyuran Avrupa Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya Başkanı Vladimir Putin’i çatışmada açlığı ve tahılı kullanmakla suçladı. ABD, Avrupa ve müttefiklerinin Rus lider ve Rusya’ya yönelik suçlamaları sürerken Putin hafta sonunda yaptığı açıklamada gıda krizi için Batılı ülkeleri suçladı.

GCM Yatırım Banner

İlgili haberde AB’nin düşündüğü yardım fonunun, yaklaşık 1,3 milyon ton buğday satın almak için yeterli olacağı aktarıldı. Bunun, Afrika’nın bir yılda ithal ettiği 50 milyon tondan fazla tahılın çok küçük bir kısmı olduğu bilgisine de yer verildi.

Bloomberg tarafından görülen bir taslağa göre AB liderlerinin gıdada küresel ticareti haksız ticaret engellerinden uzak tutma, en savunmasız ülkelere karşı dayanışmayı güçlendirme ve yapısal bağımlılıkları azaltmak için yerel sürdürülebilir gıda üretimini artırma taahhütlerini yineleyecekleri belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın