Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Bankaları Kendi Ödeme Sistemine Geçiyor

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Avrupa'dan 16 finansal hizmet sağlayıcısı, gelecek yıl kendi ödeme sistemine geçecek.
Avrupa Bankaları Kendi Ödeme Sistemine Geçiyor
HABER GİRİŞ

Dünya ekonomisi değişen şartlara göre gelenekselleşmiş bazı kurallarını değiştirirken, bunlardan en belirgin olanı kuşkusuz ki dijital para ödeme sistemlerinin yaygınlaşması oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) “Dijital Euro’nun Araştırma Aşamasındaki İlerleme” başlıklı raporunda dijital Euro’nun uygulanmaya başlanması durumunda uygulanacak denetim sistemini önerge olarak yılın ikinci çeyreğinde sunacak.

Avrupa Ödeme Girişimi’nden (EPI) gelen bir açıklamaya göre Avrupa’da bankalar 2024 yılında kendi ödeme sistemlerini başlatmayı planlıyor. 16 finansal hizmet sağlayıcısının, 2024 yılının ilk aylarında yeni bir Avrupa ödeme sistemi başlatmaya hazırlandıkları aktarılırken, bu alanda girişimlere de destek verildiği bildirildi.

ABN Amro ve Rabobank’a dayandırılan habere göre EPI, ödeme hizmetleri sunan Hollanda merkezli Currence iDEAL ve Lüksemburg merkezli PQI’yi satın almaya hazırlanıyor.

Bahsi geçen ödeme sistemi için bu yılın sonuna kadar Fransa ve Almanya’da pilot uygulamasına başlanacak. 2024 yılında ise uygulama alanı diğer ülkelere genişletilecek.

Kaynakların aktardığı bilgide EPI’nin ödeme sisteminin geçen yıl faaliyete geçilmesini planladığı fakat AB üye bankaların ödeme sisteminden ayrılmasının ardından ertelendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu ödeme sisteminin ABD’li ödeme sistemleri Visa ve Mastercard ile rekabet etmesi beklenirken, şu an EPI hissedarları arasında BFCM, BNP Paribas, EPI, BPCE, Credit Agricole, Deutsche Bank, DSGV, ING, KBC, La Banque Postale, Nexi, Societe Generale ve Worldline yer alıyor. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın