Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Adalet Divanı’ndan Google Hamlesi: Kaldırılacak!

AB yüksek mahkemesi, Google kullanıcılarının başvurduğu ve yanlış olduğunu savunduğu içeriklerin kaldırılmasını hükmetti. Haberin detayları aşağıda;
Avrupa Adalet Divanı’ndan Google Hamlesi: Kaldırılacak!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketi Google’a karşı açılan davayı karara bağladı. Mahkeme, Google kullanıcılarının yanlış olduğunu kanıtladığı bütün verileri arama sonuçlarından kaldırması gerektiğini beyan etti.

Söz konusu kararda, kişilerin yayımlanan bilgilerin yanlış olduğunu kesin bir şekilde kanıtlaması durumunda başvurup, içeriklerin kaldırılmasını talep etmesiyle arama motorunun kaldırması gerektiğini bildirildi.

Ayrıca mahkeme tarafından alınan kararda kullanıcın yanlış olduğunu savunduğu içeriği kanıtlamak için yargı kararına sunması gerekmeyeceği de paylaşıldı. Kişilerin içerik hakkında makul kanıtlar sunmasının yeterli olacağını hükmetti.

Asılsız İddia Olduğu Savunuldu

AA’nın haberine göre bir yatırım şirketinin 2 yöneticisi, Google’dan kendileri ile ilgili yapılan aramalarda şirketlerinin yatırım modelini eleştiren bazı makalenin asılsız olduğunu iddia ettiler. Aramalarda bağlantı veren sonuçların asılsız iddialar olduğu gerekçesiyle kaldırmasını talep ettiler.

Kişilerin talebi, Google görsel aramasında adları girilince çıkan küçük fotoğraflarının da kaldırılmasını kapsıyordu. Google tarafı ise makalede yer alan bilgilerin doğru olup olmadığını bilmediğini gerekçe olarak sundu ve talebi reddetti.

GCM Yatırım Banner

Alman Federal Mahkemesi ise bahsi geçen dosyayı AB’nin unutulma hakkı ve veri koruma kuralları çerçevesinde incelemesi için Avrupa Adalet Divanı’na sundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.