Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AVM Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete’de Yayımlandı

Alışveriş merkezleri yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Perakende işletmelerden ortak giderler dışında para tahsil edilemeyecek. Ödemeler ise TL ile yapılacak.
AVM Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ

Alışveriş merkezlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Alışveriş Merkezleri (AVM) Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişikliğe göre ortak giderler, perakende işletmelerin satış alanlarının alışveriş merkezinin satış alanına oranı ölçüsünde paylaştırılacak.

Ayrıca mağaza ve iş yerlerinin ortak gider katılım payları Türk Lirası üzerinden hesaplanacak ve ödeme TL para cinsi üzerinden yapılacak.

Belirlenen ortak giderler dışında kalan ve ortak gider niteliği taşımayan reklam, pazarlama ve danışmanlık giderleri ile belgelendirilmeyen giderler için AVM’deki perakende işletmelerden para tahsil edilemeyecek.

Yönetmelikte yer alan ifadeye göre ortak gider katılım payları, tahsilat amacı dışında kullanılamayacak. Söz konusu ortak giderler ise şöyle sıralandı:

GCM Yatırım Banner

“Ortak kullanım alanlarına ilişkin elektrik, su, doğalgaz, yenileme niteliğinde olmayan bakım ve onarım, güvenlik, temizlik ve sağlık giderleri gibi alışveriş merkezinin aynına ilişkin olmayan ortak kullanım alanı giderleri ile yönetim gideri.”

İşletmelerden Herhangi Bir Bedel Talep Edilemeyecek

Yönetmelik ile ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada değişikliğin detayları açıklandı. Hürriyet’in haberine göre bakanlık açıklaması şöyle:

“Ortak kullanım alanlarına ilişkin elektrik, su, doğal gaz, yenileme niteliğinde olmayan bakım ve onarım gibi ortak kullanım alanı giderleri ile AVM’de fiilen çalışan bordrolu yönetim personelinin göreviyle ilgili giderlerin ortak gider olduğu ve AVM’deki işletmelerden yalnızca bu giderler için ortak gider katılım payı tahsil edilebileceği kabul edilmiştir.”

Alınan karar sonrası söz konusu giderlerin dışında kalan giderler ile ortak gider niteliğinde olup belgelendirilmeyen giderler için işletmelerden herhangi bir bedel talep edilemeyeceği duyuruldu.

Ek olarak, ortak kullanım alanlarından elde edilen geçici kiralama, kültürel ve sanatsal faaliyet, reklam ve pazarlama, baz istasyonu, ATM ve diğer ortak kullanım alanı gelirleri ile AVM yönetimlerince işletmelerden alınan gider avanslarından elde edilen gelirlerin ortak gelir kabul edildiği belirtildi.

Bu gelirlerin ise sadece ortak giderlerin karşılanması için kullanılabileceğinin kurala bağlandığı açıklandı.

Denetleme Bağımsız Kuruluşlarca Yapılacak

Bakanlık açıklamasında, söz konusu değişikliğin uygulamasının bağımsız denetime tabi tutulacağı duyuruldu.

Denetimin ise her yıl Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun yetkilendirdiği bağımsız denetim kuruluşlarınca yapılacağı eklendi.

Denetim raporlarının AVM’deki işletmelerin bilgisine sunulacağı aktarıldı. Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Bağımsız denetim kuruluşlarınca hazırlanacak raporda yönetmeliğe aykırı tüm uygulamalar ayrıntılı şekilde belirtilecek, böylece bakanlığımızca yapılan denetimlerle birlikte AVM’lerin ortak gelir ve giderlerine ilişkin çifte denetim yapılması sağlanarak bu hususlarda yaşanan mağduriyet ve mevzuata aykırılıkların önüne geçilecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın