Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avdagiç: Ekonomide Büyüme Sancılı Faiz Yüksek

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisine ilişkin 2024 yılı beklentilerini paylaşarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Avdagiç: Ekonomide Büyüme Sancılı Faiz Yüksek
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2023 değerlendirmelerine ve 2024 öngörülerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin dolar cinsinden yıllıklandırılmış verisinin 1 trilyon 76 milyar dolar olarak hesaplandığını kişi başına gelirininse 12 bin 449 dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulunan Avdagiç, üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 6’ya yakın büyümenin benzer ülkelerle kıyaslandığında önemli bir artışa ve potansiyele işaret ettiğini söyledi.

Tüketimdeki belirgin yavaşlamanın, yeni programın hedefleriyle uyum ve ekonomide dengelenmenin bir işareti olarak değerlendirdi. Sanayinin pozitif katkıya dönmesiyle yatırımların artış göstermesinin olumlu gelişmeler olarak öne çıktığını kaydetti.

2024’te Faiz Yüksek Kalacak

Faizlerin 2024’ün yarısına kadar yüksek kalmasını beklediklerini dile getiren Avdagiç, 2024’te bir yandan enflasyonla mücadele ederken bir yandan da üretimin, istihdamın ve ihracatın önceli olduğu politikaların bir denge içinde götürülmesini önemsediklerini vurguladı.

Küresel ekonomideki daralma beklentileri çerçevesinde dış talebin bir süre daha zayıf seyredeceğini ileri sürerek, 2024 yılında küresel ekonomide “büyüme sancılarının” etkili olacağını öngördü.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan ekonomik verilerin işsizlik oranının düşüşe geçtiğini gösterdiğini söyleyen Avdagiç, ancak ekonominin daha fazla istihdam oluşturma ihtiyacının devam ettiği bildirdi.

Türkiye Ekonomisi Dengelenme Sürecinde

Türkiye ekonomisinin enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı gibi önceliklere odaklanan bir dengelenme sürecinde olduğunun altını çizdi.

Ekonomi yönetiminin iş dünyasıyla kurduğu güçlü iletişimin ve öngörülebilir adımlarının özel sektörün tam desteğine sahip olmasını sağladığı da kaydetti. Şekib Avdagiç 2024 yılına ilişkin beklentilerini şu şekilde aktardı;

“Türkiye ekonomisi, yüksek enflasyonla mücadeleyi önceleyen bir dengelenme sürecinde. Bu dönemde, bir yandan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye çekmeye çalışıyoruz diğer yandan da ekonomik aktivitenin devam etmesi yönünde politikalar izliyoruz. Dolayısıyla faiz oranlarının 2024’ün ikinci yarısına kadar yüksek seyrini korumasını bekliyoruz.”

Fitch Ratings’in son küresel ekonomik görünüm raporuna da değinerek, 2023 için beklenen yüzde 2,9’luk büyümenin, 2024’te yüzde 2,1’e gerileyeceği tahmin etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.