Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avalanche Ağında Yeni Bir Kesinti! AVAX Fiyatını Etkiler mi?

Avalanche C-chain blok üretiminde yeni bir kesinti yaşandı. AVAX'ın fiyat hareketi üzerinde bir etkisi oldu mu? Detaylar haberde;
Avalanche Ağında Yeni Bir Kesinti! AVAX Fiyatını Etkiler mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avalanche blok zinciri, raporlara göre kesinti yaşayan en son ağ olabilir. Ağın, son 24 saat içinde neredeyse bir saat boyunca blok üretmeyi durdurduğu bildirildi. Peki, ağda yaşanan bu kesintiler fiyatı etkiliyor mu?

Avalanche, blok üretimine bir hafta içinde ikinci kez ara verilmesine rağmen her zamanki gibi faaliyetlerine devam etti. Ağın yerel kripto para birimi AVAX, piyasa bir sonraki yönlü değişimi beklerken değişken performansını koruyor. İşte dikkat çekenler…

AVAX Ağında 50 Dakikalık Yeni Kesinti

Son gelen raporlar, Avalanche C-chain’de (zincirinde) blok üretiminin en az 50 dakika durmuş olduğunu ortaya koydu. EVM (Ethereum Sanal Makinesi) ile uyumlu olan ve kontrol zinciri olarak da nitelendirilen C-chain, Avalanche üzerinde en çok kullanılan zincirdir.

Söz konusu kesintinin bir hata, koddaki sorunlar ya da organize bir ağ duraklaması nedeniyle ortaya çıkabileceği biliniyor. Duraksamanın ardından blok üretimi devam etse de, duruma dair hala pek çok bilinmeyen var.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WuBlockchain

Avalanche, konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak, olayın doğrulayıcı zorluklarından kaynaklanmış olabileceğine dair iddialar mevcut.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan, 26 Mart tarihinde yaşanan bu gelişme, ağın son bir hafta içinde ikinci kez blok üretim kesintisi yaşamasına işaret ediyordu. Bir önceki olay 23 Mart tarihinde kayıtlara geçmişti.

Duraklatılan Blok Üretiminin Ağa Etkisi

Blok üretimini duraklatmak, ağı duraklatmaya veya durdurmaya benzer. Bunun nedeni, ekstra bloklar oluşturulmadan işlemlerin doğrulanamaması ya da kaydedilememesidir. Blok oluşturma ve doğrulama, sistemde bir hata olması durumunda, geliştiricilerin ve mühendislerin altta yatan sorunları çözmelerine izin vermek amaçlı olarak genellikle duraklatılır.

Öte yandan, bir blok zincirini isteyerek durdurma yeteneği, doğal olarak merkeziyetsizlik ve değişmezlik konusunda bazı endişeler yaratmaktadır.

Kesintiler AVAX Fiyatını Etkiledi mi?

Avalanche, blok üretiminin yeniden işlemeye başlaması sonrasında her zamanki rutin düzeninde çalışmaya devam etti.

Gerçekleşen kesintilerin şu ana kadar AVAX’ın fiyat hareketi üzerinde bir etkisinin olmadığı söylenebilir.

AVAX Fiyat Hareketleri

Piyasa değeriyle en büyük 16. kripto para birimi konumundaki AVAX’ın fiyat hareketleri son bir haftadır piyasanın genel durumuyla orantılı ilerliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu zaman dilimi içinde belirli bir fiyat aralığı içine sıkıştığı gözlemlenen AVAX, haber yazımı itibarıyla 16.50 dolar civarında işlem görüyor. Gün içinde 16.95 dolar civarında gezinen fiyat, CFTC’nin Binance ve CZ’ye dava açtığı gelişmesinin duyulmasıyla piyasanın geneli gibi düşüş gösterdi.

Kripto analiz şirketi Santiment’in, özgün sosyal hacmi de hesaba katan duygu dengesinin geliştirilmiş bir sürümü olan Sentiment Weighted metriğinde AVAX’ın durumuna bakıldığında, altcoinin 20 Mart tarihinde haftalık en düşük seviyeye gerilediği ortaya çıktı. O tarihten beri ise yatırımcılar arasında bir miktar güvenin geri döndüğü gözlemlendi.

Türev ürünler talebi, hafta sonu işlem seansında haftalık en düşük seviyeye geriledi. Hem Binance hem de DYDX fonlama oranları son 24 saatte toparlanma gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

AVAX Fiyatında Sıçrama Olabilir mi?

Peki, yatırımcılar, yukarıdaki gözlemler göz önüne alındığında AVAX fiyatında güçlü bir sıçrama bekleyebilir mi?

Analistlere göre fiyatın mevcut durumda alt aralıkta seyretmesi nedeniyle değişen senaryoda bir artış mümkün olmakla birlikte, oynaklığın haftanın en düşük seviyesinde olmasından dolayı güçlü bir sıçrama beklenmeyebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Ayrıca, Avalanche geliştirme faaliyetinin son yedi günün en yüksek noktasında olması olumlu yönden bir diğer bakıştı. Bu durum, geliştiricilerin ağı etkileyen sorunlar üzerinde ciddi bir çalışma içinde olduğunun önemli göstergelerinden biriydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.